American Miniature Horse Association
2008 Central Championship Show Results August 7-10, 2008 Kansas
Coliseum Valley Center, KS
RETURN TO ARCHIVES
Daily Results
Day 1 Class 1: YOUTH HALTER OBSTACLE 12 & UNDER (4
Entries) CHAMPION: LIL BIT O COUNTRY BUTTERFLY, Shown by GARRETT
RATHBUN RESERVE: LIL BIT O COUNTRY LEVI, Shown by GARRETT RATHBUN 3rd
DAPPLED HEARTS LUCK B A LADY, Shown by JO BETH SCARLETT
Class 2:
YOUTH HALTER OBSTACLE 13 TO 18 (10 Entries) CHAMPION: FREEDOM HILL FARM
DOUBLEDISTINCTION, Shown by JILLIAN HOLUB RESERVE: CANDYLANDS R FAVORITE
SECRET, Shown by JILLIAN HOLUB 3rd HARLANS ROCIO, Shown by BREANNE
LOESCH 4th RSB WINNING TRADITION, Shown by BROOKE GLOSSER 5th ALL WRIGHTS
LITTLE PRINCE CHARMING, Shown by TARYN WRIGHT 6th ME HE MIDNIGHTS BOBBY SOX,
Shown by CJ BICKHAM 7th SERENITY ACRES ORDERED A SNOWDRIFT, Shown by C J
BICKHAM 8th CONNERS BABY BE GOOD, Shown by BAILEY BICKHAM 9th NEHI NEED
FOR SPEED, Shown by JILLIAN HOLUB
Class 3: AMATEUR HALTER OBSTACLE
(11 Entries) CHAMPION: CANDYLANDS R FAVORITE SECRET, Shown by MARIE
POWELL RESERVE: QUAIL CREEK KISS THIS, Shown by MARY WILSON 3rd PRINTOUTS
MP USER FRIENDLY, Shown by MARY WILSON 4th PEGASUS FARMS SPIFFYS HI POINT,
Shown by CASSIE PEMBERTON 5th SCOTT CREEK MYSTICAL CARA, Shown by CASSIE
PEMBERTON 6th ALL WRIGHTS LITTLE PRINCE CHARMING, Shown by TRACI
WRIGHT 7th WF SIMPLY STRIKING, Shown by MARIE POWELL 8th LIL BIT O
COUNTRY LEVI, Shown by SUE ELNIFF 9th CELTICFIELDSLADDS LORD OF THE DANCE,
Shown by TERESA WEATHERS
Class 4: OPEN HALTER OBSTACLE (8
Entries) CHAMPION: FREEDOM HILL FARM DOUBLEDISTINCTION, JILLIAN
HOLUB RESERVE: HARLANS ROCIO, BREANNE LOESCH 3rd QUAIL CREEK KISS THIS,
MARY WILSON 4th PRINTOUTS MP USER FRIENDLY, MARY OR FRANKLIN WILSON 5th
ALL WRIGHTS LITTLE PRINCE CHARMING, MICHAEL OR TRACI OR TARYN WRIGHT 6th RSB
WINNING TRADITION, BROOKE GLOSSER 7th IONA EXCALIBUR, BONNIE & GORDON
HARRIS 8th CELTICFIELDSLADDS LORD OF THE DANCE, TERESA
WEATHERS
Class 5: YOUTH SHOWMANSHIP 7 & UNDER (2
Entries) CHAMPION: JO BETH SCARLETT, Showing DAPPLED HEARTS LUCK B A
LADY RESERVE: JUSTIN SCARLETT, Showing S BAR PS SMOOTH
OPERATOR
Class 6: YOUTH SHOWMANSHIP - 8 THRU 12 YEARS (3
Entries) CHAMPION: ASHLEY ZAHOUREK, Showing LESSLEYS DAPPER DUSTYS
LEONARDO RESERVE: SAMANTHA READ, Showing ABRIAS DANDY ACTION 3rd GARRETT
RATHBUN, Showing LIL BIT O COUNTRY BUTTERFLY
Class 7: YOUTH
SHOWMANSHIP - 13 THRU 18 YEARS (6 Entries) CHAMPION: JILLIAN HOLUB,
Showing FREEDOM HILL FARM DOUBLEDISTINCTION RESERVE: BREANNE LOESCH, Showing
HARLANS ROCIO 3rd WHITNEY HAWKINS, Showing TTT JJ SANDMANS JOHN WAYNE 4th
TARYN WRIGHT, Showing SHADOW BOXS RICOCHET 5th BROOKE GLOSSER, Showing RSB
WINNING TRADITION 6th BAILEY BICKHAM, Showing SERENITY ACRES ORDERED A
SNOWDRIFT
Class 8: YOUTH SPECIAL NEEDS SHOWMANSHIP - 18 YEARS &
UNDER (0 Entries)
Class 9: SENIOR GELDINGS, 30" & UNDER (1
Entries) CHAMPION: SONORITA MEMOIRS UNFORGETABLE, LORI
BARILE
Class 10: SENIOR GELDINGS, OVER 30" TO 32" (2
Entries) CHAMPION: HI POINT FARMS A BODACIOUS MR REE, CASSIE OR KAREN
PEMBERTON RESERVE: MLM HOLLY SMOKE I WAZA BAD BOY, JERRY OR ANNA
HORN
Class 11: SENIOR GELDINGS, OVER 32" TO 34" (4
Entries) CHAMPION: SONOITA IRRESISTABLE INVADER, POLLY
WEISBERG RESERVE: WOODSTOCK NORTHDOMINOS 3 DOORS DOWN, WARREN & BRENDA
SELLWOOD 3rd ABRIAS BIT O ATTITUDE, TONI OR DENNIS PIERCE 4th
CELTICFIELDSLADDS LORD OF THE DANCE, TERESA WEATHERS
Class 12:
AMATEUR ROADSTER (4 Entries) CHAMPION: TELQUEST NF BEL LA GO C, Shown by
COLLEEN KENNEDY RESERVE: SAMUELS LIL ROMEO, Shown by PAULA MATTHEWS 3rd
SSH SHADOW OF A DOUBT, Shown by LINDA NELSON 4th TAMRONS LITTLE DREAM WOLF,
Shown by RON VAN DE GRIFT
Class 13: WEANLING MARES, 26" & UNDER
(0 Entries)
Class 14: WEANLING MARES, OVER 26" TO 30" (5
Entries) CHAMPION: ME HE SUPERS BUCK N GOLD DIGGER, MARY LOU OR HARRY
ELDER RESERVE: SMALL COUNTRYS IMPERIAL ANGEL, ED SMALL 3rd SMALL COUNTRY
SWEET IMPERIAL, ED SMALL 4th SMALL COUNTRYS IMPERIAL LUCKY LADY, ED
SMALL 5th SHARP SHOOTING JOHNNYS LIL SUNSHINE, ERIN DUFFY
PETRILLI
Class 15: YEARLING MARES, 28" & UNDER (5
Entries) CHAMPION: VERMILYEA FARMS DEVINE DIVA, WILLIAM
HUMPHRIES RESERVE: RAVENWOOD MEDALIONS MS B, AUDREY C RUTH 3rd NAKAR
CASPERS ARABIAN DOLL, KARIN SANTANGELO 4th REDROCK MISS ME KATE, SUZANNE
SOOTER 5th QUARTER MOON FARMS 2BLUE2TONED, SUZANNE SOOTER
Class
16: YEARLING MARES, OVER 28" TO 30" (10 Entries) CHAMPION: LUCKY FOUR
CHIPS DANCIN BOOTS, WADE BURNS OR JON WOODRING RESERVE: 3FS DADDYS SUNSET
SERENADE, RALPH OR CHRIS FAULKNER 3rd ABRIAS SIGNATURE CLARITY, STACY
SACHEN 4th BLUE RIBBON BOBETTE BACCA ROO, MONETTE FREEMAN 5th REFLECTIONS
STAR CROSSED LOVER, FRANK OR CHARLOTTE LUPTON 6th REFLECTIONS HOLIDAY STAR,
FRANK OR CHARLOTTE LUPTON 7th ALLIANCE RED LIGHT LADY, MICHAEL AND MARY
COLLINS 8th LITTLE BIG HORNES TOO CUTE TO CARE, DIANA OR CHARLES
HORNE 9th DEVIL CREEK PATENTED MISS MAGGIE, CHESA HENKEL 10th LAZY N
CHEROKEE PRINCESS, DARL OR FRANCES NIGH
Class 17: YEARLING MARES,
OVER 30" TO 32" (9 Entries) CHAMPION: BUCKEYE WCF DANCING QUEEN, ERIN
HADDAD RESERVE: INDIAN PEAKS MB DANCIN FANCY, JOHN OR JENNIFER
BENNETT 3rd BLUE RIBBON BACCA ROO I CHI WOW WA, VALERIE ESCALARA 4th
ALLIANCE SWEET DREAMS, ANN DWYER AND POLLY WEISBERG 5th KSB TB TARBABY, CARL
KUHN 6th WORLD OF MINIATURES FLASH DANCER, ERIC OR MARILYN MEYER 7th ME
HE SUPERS SERENDIPITY, MARY LOU OR HARRY ELDER 8th ME HE SUPERS BUCK N BLING
BLING, MARY LOU OR HARRY ELDER 9th 3C CHARGERS SIMPLY NEON, CRAIG & AMY
ODEN
Class 18: YOUTH COUNTRY PLEASURE DRIVING - 12 YEARS & UNDER
(6 Entries) CHAMPION: LIL BIT O COUNTRY BUTTERFLY, Shown by GARRETT
RATHBUN RESERVE: S BAR PS SMOOTH OPERATOR, Shown by JUSTIN SCARLETT 3rd
LESSLEYS DAPPER DUSTYS LEONARDO, Shown by ASHLEY ZAHOUREK 4th HONEYSUCKLE
KNOLL TOYS LITTLE RUSTY, Shown by ALEXIS SOUTHWICK 5th CELTICFIELDSLADDS
LORD OF THE DANCE, Shown by KELSEY CHUMLEY 6th ABRIAS DANDY ACTION, Shown by
SAMANTHA READ
Class 19: YOUTH COUNTRY PLEASURE DRIVING - 13 THRU 18
YEARS (9 Entries) CHAMPION: MOUNTAIN MEADOWS TYME TRAVELER, Shown by
JILLIAN HOLUB RESERVE: RSB WINNING TRADITION, Shown by BROOKE GLOSSER 3rd
HONEYSUCKLE KNOLL TOYS LITTLE RUSTY, Shown by KAELEN SCHOCKE 4th BAGPIPE
FLATS BE HI HO SILVER, Shown by SASHA BERTAGNON 5th WCF PRINCE WILLIAM,
Shown by TARYN WRIGHT 6th LR SEMINOLES STATE OF THE ART, Shown by SETH
SMITH 7th BUTTONWILLOWS ROCKYS JACKIE O, Shown by ANNA BARNES 8th LA
VISTA MITTEY MATRIX, Shown by WHITNEY HAWKINS 9th SERENITY ACRES ORDERED A
SNOWDRIFT, Shown by C J BICKHAM
Class 20: FORMAL PARK (0
Entries)
Class 21: AMATEUR OWNED TRAINED EXHIBITED ROADSTER (4
Entries) CHAMPION: TELQUEST NF BEL LA GO C, Shown by COLLEEN
KENNEDY RESERVE: J & S ESTATES SECRET SCOUT, Shown by LOUISE
FERGUSON 3rd SAMUELS LIL ROMEO, Shown by PAULA MATTHEWS 4th CANDYLANDS R
FAVORITE SECRET, Shown by MARIE POWELL
Class 22: SENIOR MARES, 28"
& UNDER (2 Entries) CHAMPION: MCC BTUS SUGAR N SPICE, ROGER OR
CONNIE DAVIS RESERVE: BREWERS FEATURE SILVER SATIN, BECKY
SCHULZ
Class 23: SENIOR MARES, OVER 28" TO 30" (4
Entries) CHAMPION: CELEBRATIONS BAY BE ROYALE, CASSIE OR KAREN
PEMBERTON RESERVE: ZARZUELAS DREAM A LITTLE DREAM, V JOAN RICHARDS 3rd
FLYING A DREAMERS KISSIN KATE, KENNETH OR DONNA ATKINSON 4th NAKAR
EXCLUSIVELY BEAU CREAM, LINDA K FEASTER
Class 24: SENIOR MARES, OVER
30" TO 32" (3 Entries) CHAMPION: B SPRINGHILL IMPRESSIVE SHOW GAL,
ROBERT OR HELEN BURGESS RESERVE: 3FS TOY BOYS CHINA DOLL, RALPH OR CHRIS
FAULKNER 3rd REDROCK KEOTA, BECKY SCHULZ
Class 25: SENIOR MARES,
OVER 32" TO 34" (8 Entries) CHAMPION: SONOITA INVADERS IN STYLE, LORI
BARILE NAVEH RESERVE: VERMILYEAS MANIPULATORS DE JA VU, WILLIAM
HUMPHRIES 3rd LITTLE KINGS BUCKEROO FOREVERMORE, JEAN HAYUNGA 4th LMAS
AND AWAY WE GO, ERIN HADDAD 5th HOUCKS MONIQUE, POLLY WEISBERG OR MIKE OR
TERRY HLAVATOVIC 6th WEEOKIES REFLECTIONS RENAISSANCE, GERRY BISHOP OR
CARRIE WITTE 7th INFINITY EQUINES SKIPSBEARAINDANCER, KRISTY NEWMAN 8th
CTR QUEENS MAGIC STAR, JANET KAY MATZNER
Class 26: OPEN ROADSTER (3
Entries) CHAMPION: SSH SHADOW OF A DOUBT, LINDA NELSON RESERVE: IONA
FARMS TRUTH OR DARE, ASHLEY HARRIS 3rd WF STEAL MY HEART, GLEN OR PAULA
MATTHEWS
Class 27: AMATEUR SENIOR MARES LEVEL 1, 30" AND UNDER (0
Entries)
Class 28: AMATEUR SENIOR MARES LEVEL 1, OVER 30" TO 34"
(2 Entries) CHAMPION: WEEOKIES REFLECTIONS RENAISSANCE, Shown by DAVID
WITTE RESERVE: CTR QUEENS MAGIC STAR, Shown by JANET MATZNER
Class
29: AMATEUR SENIOR MARES LEVEL 2, 30" AND UNDER (2 Entries) CHAMPION:
CELEBRATIONS BAY BE ROYALE, Shown by CASSIE PEMBERTON RESERVE: FLYING A
DREAMERS KISSIN KATE, Shown by KENNETH ATKINSON
Class 30: AMATEUR
SENIOR MARES LEVEL 2, OVER 30" TO 34" (6 Entries) CHAMPION: SONOITA
INVADERS IN STYLE, Shown by LORI BARILE RESERVE: HOUCKS MONIQUE, Shown by
POLLY WEISBERG 3rd LMAS AND AWAY WE GO, Shown by ERIN HADDAD 4th 3FS TOY
BOYS CHINA DOLL, Shown by RALPH FAULKNER 5th ME HE SUPER MEGA BUCKS, Shown
by MARY LOU ELDER 6th JUST WON CALL ME ANY TIME, Shown by SUZI
PATRICK
Class 31: AMATEUR OWNED TRAINED EXHIBITED SENIOR MARES (2
Entries) CHAMPION: ME HE SUPER MEGA BUCKS, Shown by MARY LOU
ELDER RESERVE: CTR QUEENS MAGIC STAR, Shown by JANET MATZNER
Class
32: MULTIPLE HITCH-LIGHT HARNESS-THREE OR MORE HORSES (0 Entries)
Class 33: ADULT COSTUME (0 Entries)
Class 34:
TWO-YEAR-OLD MARES, 29" & UNDER (4 Entries) CHAMPION: WISTERIA
RUBICON RAVEN BEAUTY, PARMELA OR MARK BONNEY RESERVE: REECES ORION
DREAMCATCHER, NANCY MITTEN OR BECKY ARMSTRONG 3rd INDIAN PEAKS SWEET
SERENITY, PARMELA OR MARK BONNEY 4th D AND MJS LUCKY GOLD DUST, MARJORIE N
JOHNSON
Class 35: TWO-YEAR-OLD MARES, OVER 29" TO 31" (4
Entries) CHAMPION: PECAN GROVE CUSTOMIZED JEWEL, MARTHA
HICKHAM RESERVE: ERL VOLTAIRES QUOTATION, ANGEL PONS AND JACQUELINE
LASERY 3rd 3FS DADDYS CALIFORNIA DREAMING, LINDA FEASTER 4th ASH CREEK
STEP N OUT, RON OR KIM CLOUGH
Class 36: TWO-YEAR-OLD MARES, OVER 31"
TO 33" (10 Entries) CHAMPION: ERL VOLTAIRES IDOL, DEBBIE
JONES RESERVE: SNS IMPRESSIVES CLASSY LADY, TINA FISSELER 3rd LUCKY FOUR
SUMKINDA STRIKING, ANGEL PONS AND JACQUELINE LASERY 4th EJH DUKES LADY
CHARMAIN, JOHN OR JENNIFER BENNETT 5th FLYING ACES REVENGES MAGIC, JANA
NICHOLS 6th MARKS BODACIOUS ENCHANTRESS, WILLA MARKS 7th REFLECTIONS STAR
BRIGHT, MARGARET PORTER 8th ALAMOS BUCKEROOS STAR MISS, CONSTANCE
ROGERS 9th MORIAHS I B FANCY, SUZANNE SOOTER
Class 37: AMATEUR
COUNTRY PLEASURE DRIVING, LEVEL 1 (12 Entries) CHAMPION: DOUBLE DIAMONDS
THIEFS DANCER, Shown by TINA FISSELER RESERVE: BUTTONWILLOWS ROCKYS JACKIE
O, Shown by GLEN FERGUSON 3rd MOUNTAIN MEADOWS TYMERS TROOPER, Shown by
DEBORAH PALMER 4th CHERRYVILLES RIOS REFINED ELEGANCE, Shown by TERESA
WEATHERS 5th LIL BIT O COUNTRY LEVI, Shown by SUE ENLIFF 6th WF HUSKERS
VINDICATOR, Shown by E ROBERT ROGERS 7th DALE RAY TUCKS MAKIN MAGIC, Shown
by LOIS DRURY 8th TX TLC RISKY BUSINESS, Shown by ROSEMARY RUSSELL 9th
VERMILYEA FARMS BOOMERANG, Shown by CHRIS PADULA 10th FOXFIRES GRAND SLAM,
Shown by DONNA ATKINSON
Class 38: AMATEUR COUNTRY PLEASURE DRIVING,
LEVEL 2 (6 Entries) CHAMPION: BEAR BRANCH CROW FEATHER, Shown by ERIN
HADDAD RESERVE: SAMIS RHINESTONE COWBOY, Shown by COLLEEN KENNEDY 3rd J
& S ESTATES SECRET SCOUT, Shown by LOUISE FERGUSON 4th CANDYLANDS R
FAVORITE SECRET, Shown by MARIE POWELL 5th TAMRONS LITTLE DREAM WOLF, Shown
by RON VAN DE GRIFT 6th 7S NASHVILLES GREY GHOST, Shown by MARY
SHEPPARD
Class 39: MULTIPLE HITCH-LIGHT HARNESS-PAIR OR TANDEM (0
Entries)
Class 40: OPEN SINGLE PLEASURE DRIVING, 32" & UNDER
(4 Entries) CHAMPION: BEAR BRANCH WIND RIVER FEATHER, GEORGE OR ERIN
HADDAD RESERVE: HHF CANT KEEP STILL, BROOKE GLOSSER 3rd MOUNTAIN MEADOWS
BEY ARISTOCRAT, CASSIE OR KAREN PEMBERTON 4th LITTLE KINGS BAND STAND
BUCKEROO, MICHAEL PASSERO
Class 41: OPEN SINGLE PLEASURE DRIVING,
OVER 32" TO 34" (7 Entries) CHAMPION: FLYING ACES ATTITUDE OF ROYALTY,
JANA NICHOLS RESERVE: CANDYLANDS BEST KEPT SECRET, TINA FISSELER 3rd HIGH
STEPPIN HARD HEARTED RAINBOW, NANCY OR RAY ARMSTRONG 4th HIGH STEPPIN
RAINBOWS JUBILEE, AMY DIRKSE/LESSEE 5th SSH SHADOW OF A DOUBT, LINDA
NELSON 6th ALAMOS SIRS ECHO, TERESA FLINT WEATHERS 7th IONA FARMS TRUTH
OR DARE, ASHLEY HARRIS
Class 42: GRAND CHAMPION & RESERVE JUNIOR
MARES CHAMPIONSHIP GRAND CHAMPION: BUCKEYE WCF DANCING QUEEN, ERIN
HADDAD CHAMPIONSHIP RESERVE CHAMPION: ERL VOLTAIRES IDOL, DEBBIE
JONES
Class 43: GRAND CHAMPION & RESERVE SENIOR
MARES CHAMPIONSHIP GRAND CHAMPION: SONOITA INVADERS IN STYLE, LORI
BARILE NAVEH CHAMPIONSHIP RESERVE CHAMPION: VERMILYEAS MANIPULATORS DE JA
VU, WILLIAM HUMPHRIES
Class 44: GRAND CHAMPION & RESERVE SENIOR
GELDINGS CHAMPIONSHIP GRAND CHAMPION: SONOITA IRRESISTABLE INVADER,
POLLY WEISBERG CHAMPIONSHIP RESERVE CHAMPION: WOODSTOCK NORTHDOMINOS 3 DOORS
DOWN, WARREN & BRENDA SELLWOOD
Top of Page |
|
Day 2 Class 45: YOUTH HUNTERS - 12 YEARS & UNDER (3
Entries) CHAMPION: ABRIAS DANDY ACTION, Shown by SAMANTHA
READ
Class 46: YOUTH HUNTERS - 13 THRU 18 YEARS (13
Entries) CHAMPION: HARLANS ROCIO, Shown by BREANNE LOESCH RESERVE:
BUTTONWILLOWS ROCKYS JACKIE O, Shown by BROOKE GLOSSER 3rd CANDYLANDS R
FAVORITE SECRET, Shown by JILLIAN HOLUB 4th ALL WRIGHTS ROCKIN COWBOY
SPIRIT, Shown by TARYN WRIGHT 5th SHADOW BOXS RICOCHET, Shown by TARYN
WRIGHT 6th MOUNTAIN MEADOWS TYME TRAVELER, Shown by JILLIAN HOLUB 7th RSB
WINNING TRADITION, Shown by BROOKE GLOSSER 8th FREEDOM HILL FARM
DOUBLEDISTINCTION, Shown by JILLIAN HOLUB 9th NEHI NEED FOR SPEED, Shown by
JILLIAN HOLUB 10th TTT JJ SANDMANS JOHN WAYNE, Shown by WHITNEY
HAWKINS
Class 47: AMATEUR HUNTERS (9 Entries) CHAMPION:
HARLANS ROCIO, Shown by BRENDA SELLWOOD RESERVE: WF SIMPLY STRIKING, Shown
by MARIE POWELL 3rd CANDYLANDS R FAVORITE SECRET, Shown by MARIE
POWELL 4th SCOTT CREEK MYSTICAL CARA, Shown by CASSIE PEMBERTON 5th
PEGASUS FARMS SPIFFYS HI POINT, Shown by CASSIE PEMBERTON 6th QUAIL CREEK
KISS THIS, Shown by MARY WILSON 7th PRINTOUTS MP USER FRIENDLY, Shown by
MARY WILSON 8th DALE RAY TUCKS MAKIN MAGIC, Shown by CASSIE PEMBERTON 9th
ROYAL M LITTLE BRITCHES, Shown by GLEN RINGO
Class 48: OPEN HUNTERS
(16 Entries) CHAMPION: HARLANS ROCIO, BREANNE LOESCH RESERVE: WF
SIMPLY STRIKING, MARIE POWELL 3rd ALL WRIGHTS ROCKIN COWBOY SPIRIT, MICHAEL
OR TRACI OR TARYN WRIGHT 4th IONA EXCALIBUR, BONNIE & GORDON
HARRIS 5th NEHI NEED FOR SPEED, MARIE POWELL 6th FREEDOM HILL FARM
DOUBLEDISTINCTION, JILLIAN HOLUB 7th SHADOW BOXS RICOCHET, TARYN
WRIGHT 8th CANDYLANDS R FAVORITE SECRET, MARIE POWELL OR JILLIAN HOLUB OR
ALFED PREISMEYER 9th MOUNTAIN MEADOWS TYME TRAVELER, JILLIAN HOLUB 10th
CHERRYVILLES RIOS REFINED ELEGANCE, TERESA WEATHERS
Class 49: YOUTH
JUMPERS - 12 YEARS & UNDER Number in class: 4 CHAMPION: FOXFIRES
GRAND SLAM, Shown by MADISON GRAY
Class 50: YOUTH JUMPERS - 13 THRU
18 YEARS Number in class: 4 CHAMPION: WIZARDS SPELL TROUBLES
EXEMPLARY, Shown by ANNA BARNES RESERVE: LR SEMINOLES STATE OF THE ART,
Shown by SETH SMITH 3rd NEHI NEED FOR SPEED, Shown by JILLIAN HOLUB 4th
ALL WRIGHTS ROCKIN COWBOY SPIRIT, Shown by TARYN WRIGHT
Class 51:
AMATEUR JUMPERS Number in class: 3 CHAMPION: WIZARDS SPELL TROUBLES
EXEMPLARY, Shown by DANIEL CRIDER RESERVE: PEGASUS FARMS SPIFFYS HI POINT,
Shown by CASSIE PEMBERTON 3rd FOXFIRES GRAND SLAM, Shown by KENNETH
ATKINSON
Class 52: OPEN JUMPERS Number in class:
3 CHAMPION: IONA EXCALIBUR, BONNIE & GORDON HARRIS RESERVE: WIZARDS
SPELL TROUBLES EXEMPLARY, DANIEL & CARLA CRIDER 3rd NEHI NEED FOR SPEED,
MARIE POWELL
Class 53: THREE-YEAR-OLD COUNTRY PLEASURE DRIVING (7
Entries) CHAMPION: LESSLEYS DAPPER DUSTYS LEONARDO, TAMMI
NUTTALL RESERVE: DALE RAY TUCKS MAKIN MAGIC, M LOIS DRURY 3rd BLUE RIBBON
BACCA ROO BRITE LIGHTS, SUSAN STUART 4th ACES SOMETHING SPECIAL, ACEY
HAROLDSON 5th WCF PRINCE WILLIAM, TRACEY OR MICHAEL OR TARYN WRIGHT 6th
PA FIELD OF DREAMS RED HOT ELVIS, JANE WAGNER 7th SONORITA MEMOIRS
UNFORGETABLE, LORI BARILE
Class 54: YOUTH ROADSTER - 12 YEARS &
UNDER (4 Entries) CHAMPION: ABRIAS DANDY ACTION, Shown by SAMANTHA
READ RESERVE: TAMRONS LITTLE DREAM WOLF, Shown by ASHLEY ZAHOREK 3rd S
BAR PS SMOOTH OPERATOR, Shown by JUSTINE SCARLETT 4th LIL BIT O COUNTRY
LEVI, Shown by GARRETT RATHBUN
Class 55: YOUTH ROADSTER - 13 THRU 18
(1 Entries) CHAMPION: ROYAL OAKS SIR RAZZLE DAZZLE, Shown by JILLIAN
HOLUB
Class 56: SOLID-COLOR MARES (8 Entries) CHAMPION:
RAVENWOOD MEDALIONS MS B, AUDREY C RUTH RESERVE: FIREWATERS ISIDORA OF
OLYMPUS, WARREN OR BRENDA SELLWOOD 3rd ME HE SUPERS BUCK N BLING BLING, MARY
LOU OR HARRY ELDER 4th 3C CHARGERS SIMPLY NEON, CRAIG & AMY ODEN 5th
ALAMOS BUCKEROOS STAR MISS, CONSTANCE ROGERS 6th HOUCKS MONIQUE, POLLY
WEISBERG OR MIKE OR TERRY HLAVATOVIC 7th WISTERIA RUBICON RAVEN BEAUTY,
PARMELA OR MARK BONNEY 8th D AND MJS LUCKY GOLD DUST, MARJORIE N
JOHNSON
Class 57: MULTI-COLOR MARES (15 Entries) CHAMPION:
ALLIANCE SWEET DREAMS, ANN DWYER AND POLLY WEISBERG RESERVE: INDIAN PEAKS MB
DANCIN FANCY, JOHN OR JENNIFER BENNETT 3rd MORIAHS I B FANCY, SUZANNE
SOOTER 4th FLYING ACES REVENGES MAGIC, JANA NICHOLS 5th REFLECTIONS STAR
BRIGHT, MARGARET PORTER 6th SHARP SHOOTING JOHNNYS LIL SUNSHINE, ERIN DUFFY
PETRILLI 7th SMALL COUNTRY SWEET IMPERIAL, ED SMALL 8th REECES ORION
DREAMCATCHER, NANCY MITTEN OR BECKY ARMSTRONG 9th CTR QUEENS MAGIC STAR,
JANET KAY MATZNER 10th LIL BIT O COUNTRY BUTTERFLY, LARRY OR SUE
ELNIFF
Class 58: YOUTH EXHIBITING A JUNIOR GELDING - 7 YEARS &
UNDER (2 Entries) CHAMPION: WINNING WAYS HAWKS PEPPY BEY, Shown by RILEY
NUTTALL RESERVE: ROCKING M BLUES DOTS N SPOTS, Shown by EMILEE
PLETT
Class 59: YOUTH EXHIBITING A JUNIOR GELDING - 8 THRU 12 YEARS
(3 Entries) CHAMPION: ALLIANCE UNFORGETTABLY FANTASTIC, Shown by MADISON
GRAY RESERVE: WINNING WAYS HAWKS PEPPY BEY, Shown by ASHLEY ZAHOUREK 3rd
FREEDOM HILL FARM BUCK N CLASSIC, Shown by TAYLOR GOERLITZ
Class 60:
YOUTH EXHIBITING A JUNIOR GELDING - 13 THRU 18 YEARS (3
Entries) CHAMPION: ROCKING M BLUES DOTS N SPOTS, Shown by KAELEN
SCHOCKE RESERVE: RAVENWOOD ROMANCE TO REMEMBER, Shown by BROOKE
GLOSSER 3rd RAVENWOOD TIMES AWASTINN, Shown by SACHA
BERTAGNON
Class 61: MARE AND CURRENT YEAR FOAL (1
Entries) CHAMPION: ME HE SUPERS BUCK N GOLD DIGGER, MARY LOU AND HARRY
ELDER
Class 62: YOUTH SINGLE PLEASURE DRIVING - 12 YEARS & UNDER
(0 Entries)
Class 63: YOUTH SINGLE PLEASURE DRIVING - 13 THRU 18
YEARS (2 Entries) CHAMPION: HIGH STEPPIN RAINBOWS JUBILEE, Shown by
BROOKE GLOSSER RESERVE: HIGH STEPPIN HARD HEARTED RAINBOW, Shown by JILLIAN
HOLUB
Class 64: YOUTH EXHIBITING A SENIOR MARE - 7 YEARS & UNDER
(3 Entries) CHAMPION: VERMILYEAS MANIPULATORS DE JA VU, Shown by EMILEE
PLETT RESERVE: JUST WON CALL ME ANY TIME, Shown by SHANE PATRICK 3rd
DAPPLED HEARTS LUCK B A LADY, Shown by JO BETH SCARLETT
Class 65:
YOUTH EXHIBITING A SENIOR MARE - 8 THRU 12 YEARS (5 Entries) CHAMPION:
FLYING A DREAMERS KISSIN KATE, Shown by MADISON GRAY RESERVE: 3FS TOY BOYS
CHINA DOLL, Shown by ASHLEY ZAHOREK 3rd JUST WON CALL ME ANY TIME, Shown by
DAKOTA DAVIES 4th LIL BIT O COUNTRY BUTTERFLY, Shown by GARRETT
RATHBUN 5th REDROCK KEOTA, Shown by AUDREY ODEN
Class 66: YOUTH
EXHIBITING A SENIOR MARE - 13 THRU 18 YEARS (2 Entries) CHAMPION:
SONOITA INVADERS IN STYLE, Shown by SACHA BERTAGNON RESERVE: B SPRINGHILL
IMPRESSIVE SHOW GAL, Shown by KAELEN SCHOCKE
Class 67: YOUTH SPECIAL
NEEDS EXHIBITING A MARE OR GELDING (1 Entries) CHAMPION: JUST WON CALL
ME ANY TIME, Shown by SHANE PATRICK
Class 68: LADIES ROADSTER (5
Entries) CHAMPION: WF STEAL MY HEART, GLEN OR PAULA MATTHEWS RESERVE:
TELQUEST NF BEL LA GO C, COLLEEN KENNEDY OR WINONA KENNEDY 3rd HIGH STEPPIN
HARD HEARTED RAINBOW, NANCY OR RAY ARMSTRONG 4th ROCKING M BLUES BO JANGLES,
RONALD OR KIM CLOUGH 5th IONA FARMS TRUTH OR DARE, ASHLEY
HARRIS
Class 69: ADULT SPECIAL NEEDS EXHIBITING A MARE OR GELDING (1
Entries) CHAMPION: REFLECTIONS STAR BRIGHT, MARGARET
PORTER
Class 70: FOUR-YEAR-OLD SINGLE PLEASURE DRIVING (2
Entries) CHAMPION: TIBBS ROSA ROYALE, M LOIS DRURY RESERVE: MOUNTAIN
MEADOWS BEY ARISTOCRAT, CASSIE OR KAREN PEMBERTON
Class 71: AMATEUR
OWNED TRAINED EXHIBITED SENIOR GELDINGS (6 Entries) CHAMPION:
CELTICFIELDSLADDS LORD OF THE DANCE, Shown by TERESA WEATHERS RESERVE: LUCKY
FOUR BODACIOUS DERBY DAY, Shown by SHERI CAREY 3rd CROSSWINDS XCLUSIVE
THUNDERSURPRISE, Shown by JEREMY CHUMBLEY 4th CANDYLANDS R FAVORITE SECRET,
Shown by MARIE POWELL 5th PRINTOUTS MP USER FRIENDLY, Shown by MARY
WILSON 6th PEGASUS FARMS SPIFFYS HI POINT, Shown by CASSIE
PEMBERTON
Class 72: AMATEUR SENIOR GELDINGS LEVEL 1, 30" AND UNDER (0
Entries)
Class 73: AMATEUR SENIOR GELDINGS LEVEL 1, OVER 30" TO
34" (1 Entries) CHAMPION: CROSSWINDS XCLUSIVE THUNDERSURPRISE, Shown by
JEREMY CHUMBLEY
Class 74: AMATEUR SENIOR GELDINGS LEVEL 2, 30" AND
UNDER (1 Entries) CHAMPION: SONOITA MEMOIRS UNFORGETABLE, Shown by LORI
BARILE
Class 75: AMATEUR SENIOR GELDINGS LEVEL 2, OVER 30" TO 34" (8
Entries) CHAMPION: WOODSTOCK NORTHDOMINOS 3 DOORS DOWN, Shown by BRENDA
SELLWOOD RESERVE: SONOITA IRRESISTABLE INVADER, Shown by POLLY
WEISBERG 3rd CELTICFIELDSLADDS LORD OF THE DANCE, Shown by TERESA
WEATHERS 4th LUCKY FOUR BODACIOUS DERBY DAY, Shown by SHERI CAREY 5th MLM
HOLLY SMOKE I WAZA BAD BOY, Shown by JERRY HORN 6th WF SIMPLY STRIKING,
Shown by MARIE POWELL 7th HI POINT FARMS A BODACIOUS MR REE, Shown by CASSIE
PEMBERTON 8th QUAIL CREEK KISS THIS, Shown by MARY WILSON
Class
76: YOUTH EXHIBITING A SENIOR GELDING - 7 YEARS & UNDER (3
Entries) CHAMPION: LESSLEYS DAPPER DUSTYS LEONARDO, Shown by RILEY
NUTTALL RESERVE: S BAR PS SMOOTH OPERATOR, Shown by JUSTIN SCARLETT 3rd
SAMIS TOO QUICK TO PICK, Shown by TATIANA LYKKEN
Class 77: YOUTH
EXHIBITING A SENIOR GELDING - 8 THRU 12 YEARS (5 Entries) CHAMPION:
LESSLEYS DAPPER DUSTYS LEONARDO, Shown by ASHLEY ZAHOUREK RESERVE: LUCKY
FOUR BODACIOUS DERBY DAY, Shown by TAYLOR GOERLITZ 3rd HONEYSUCKLE KNOLL
TOYS LITTLE RUSTY, Shown by ALEXIS SOUTHWICK 4th CROSSWINDS XCLUSIVE
THUNDERSURPRISE, Shown by KELSEY CHUMBLEY 5th LIL BIT O COUNTRY LEVI, Shown
by GARRETT RATHBUN
Class 78: YOUTH EXHIBITING A SENIOR GELDING - 13
THRU 18 YEARS (7 Entries) CHAMPION: WOODSTOCK NORTHDOMINOS 3 DOORS DOWN,
Shown by BREANNE LOESCH RESERVE: SONOITA IRRESISTABLE INVADER, Shown by
KAELEN SCHOCKE 3rd ABRIAS BIT O ATTITUDE, Shown by SACHA BERTAGNON 4th
MOUNTAIN MEADOWS TYME TRAVELER, Shown by JILLIAN HOLUB 5th SAMIS TOO QUICK
TO PICK, Shown by VALENTINA LYKKEN 6th LR SEMINOLES STATE OF THE ART, Shown
by SETH SMITH 7th LA VISTA MITTEY MATRIX, Shown by WHITNEY
HAWKINS
Class 79: COUNTRY PLEASURE DRIVING - MARES (5
Entries) CHAMPION: DOUBLE DIAMONDS THIEFS DANCER, TINA
FISSELER RESERVE: BUTTONWILLOWS ROCKYS JACKIE O, GLEN OR LOUISE
FERGUSON 3rd CHERRYVILLES RIOS REFINED ELEGANCE, TERESA WEATHERS 4th ACES
MOONLIGHT SONNETT, KAY OR ACEY HAROLDSON 5th ACES ADRIANA, ACEY
HAROLDSON
Class 80: SPECIAL NEEDS PLEASURE DRIVING (0
Entries)
Class 81: GOLDEN SHOWMANSHIP (2
Entries) CHAMPION: JANE WAGNER, Showing PA FIELD OF DREAMS RED HOT
ELVIS RESERVE: CAMILLE COLLE, Showing BEAR FARMS GOING TO KANSAS
CITY
Class 82: AMATEUR SHOWMANSHIP (5 Entries) CHAMPION:
CASSIE PEMBERTON, Showing PEGASUS FARMS SPIFFYS HI POINT RESERVE: MARY
WILSON, Showing QUAIL CREEK KISS THIS 3rd MARIE POWELL, Showing WF SIMPLY
STRIKING 4th TERESA WEATHERS, Showing CELTICFIELDSLADDS LORD OF THE
DANCE 5th CAMILLE COLLE, Showing BEAR FARMS GOING TO KANSAS
CITY
Class 83: ADULT SHOWMANSHIP (2 Entries) CHAMPION: MARY
WILSON, Showing QUAIL CREEK KISS THIS RESERVE: CAMILLE COLLE, Showing BEAR
FARMS GOING TO KANSAS CITY
Class 84: ADULT SPECIAL NEEDS SHOWMANSHIP
(0 Entries)
Class 85: LADIES SINGLE PLEASURE DRIVING (7
Entries) CHAMPION: HIGH STEPPIN RAINBOWS JUBILEE, AMY
DIRKSE/LESSEE RESERVE: CANDYLANDS BEST KEPT SECRET, TINA FISSELER 3rd SSH
SHADOW OF A DOUBT, LINDA NELSON 4th ALAMOS SIRS ECHO, TERESA FLINT
WEATHERS 5th BEAR BRANCH WIND RIVER FEATHER, GEORGE OR ERIN HADDAD 6th
TIBBS ROSA ROYALE, M LOIS DRURY 7th MOUNTAIN MEADOWS BEY ARISTOCRAT, CASSIE
OR KAREN PEMBERTON
Class 86: GENTLEMEN'S COUNTRY PLEASURE DRIVING (10
Entries) CHAMPION: BEAR BRANCH CROW FEATHER, GEORGE OR ERIN
HADDAD RESERVE: BAGPIPE FLATS BE HI HO SILVER, CHARLES HODGES 3rd TAMRONS
LITTLE DREAM WOLF, RON VAN DE GRIFT 4th 7S NASHVILLES MARDIS GRAS, CHUCK OR
MARY SHEPPARD 5th BUTTONWILLOWS ROCKYS JACKIE O, GLEN OR LOUISE
FERGUSON 6th VERMILYEA FARMS BOOMERANG, BOB OR CHRIS PADULA 7th ROCKING M
BLUES BO JANGLES, RONALD OR KIM CLOUGH 8th WF HUSKERS VINDICATOR, CONSTANCE
K ROGERS 9th PULLIAMS COLOR ME GRANDE, CAMILLE OR DENNIS COLLE 10th LIL
BIT O COUNTRY LEVI, LARRY OR SUE ELNIFF
Class 87: AMATEUR OWNED
TRAINED EXHIBITED JUNIOR STALLIONS (8 Entries) CHAMPION: INDIAN PEAKS
BUCK BEETHOVEN, Shown by JOHN BENNETT RESERVE: ERICAS SOCK IT TO ME, Shown
by CHESA HENKEL 3rd BLUE RIBBON SIMPLY BO CUSTOM GOLD, Shown by PAULA
MATTHEWS 4th POCO DE ORO RHYTHM N BLUES, Shown by PAT PROCTOR 5th SMALL
COUNTRYS DYNO FLO IMPERIAL, Shown by ED SMALL 6th CUTTING EDGE DINO THUNDER,
Shown by MARCIA ANDERSON 7th D AND MJS PENNYS BUCK, Shown by DUANE
JOHNSON 8th ROYAL M BROWN EYED HANDSOME MAN, Shown by GLEN
RINGO
Class 88: AMATEUR JUNIOR STALLIONS LEVEL 1, 30" AND UNDER (8
Entries) CHAMPION: ALLIANCE UNFORGETTABLY GRAND, Shown by SUSAN
STUART RESERVE: POCO DE ORO RHYTHM N BLUES, Shown by PAT PROCTOR 3rd
CLASSIC CAVALIER, Shown by RUDY BOITZ 4th SMALL COUNTRYS DYNO FLO IMPERIAL,
Shown by ED SMALL 5th JONES MAJESTIC HARD 2B HUMBLE, Shown by ERIN DUFFY
PETRILLI 6th CUTTING EDGE MIGHTY MITE, Shown by DENISE CONE 7th D AND MJS
PENNYS BUCK, Shown by DUANE JOHNSON 8th CUTTING EDGE HIDALGO, Shown by
MARCIA ANDERSON
Class 89: AMATEUR JUNIOR STALLIONS LEVEL 1, OVER 30"
TO 33" (4 Entries) CHAMPION: HEY DUDE, Shown by NANCY
STETLER RESERVE: ERICAS SOCK IT TO ME, Shown by CHESA HENKEL 3rd ABRIAS
MOONLIGHT ENDEAVOR, Shown by KIRBY GOODE 4th ROYAL M BROWN EYED HANDSOME
MAN, Shown by GLEN RINGO
Class 90: AMATEUR JUNIOR STALLIONS LEVEL 2,
30" AND UNDER (3 Entries) CHAMPION: FIREWATERS CALISTO OF OLYMPUS, Shown
by BRENDA SELLWOOD RESERVE: BLUE RIBBON SIMPLY BO CUSTOM GOLD, Shown by
PAULA MATTHEWS 3rd REFLECTIONS CALL ME A STAR, Shown by RON
CLOUGH
Class 91: AMATEUR JUNIOR STALLIONS LEVEL 2, OVER 30" TO 33" (5
Entries) CHAMPION: PERFECTAS BEAU COUP WARDANCE, Shown by JAMES
PAYNE RESERVE: FREEDOM HILL FARMS SENSATIONAL LAD, Shown by KENNETH
ATKINSON 3rd SCOTT CREEK MONARCH HIGH FIVE, Shown by CASSIE PEMBERTON 4th
HEY DUDE, Shown by JANA NICHOLS 5th WACONDA VALLEY PLATINUM ROLEX, Shown by
PEG BALTHAZOR
Class 92: GENTLEMEN'S ROADSTER (0 Entries)
Top of Page |
|
Day 3
Class 93: YOUTH OBSTACLE DRIVING - 12 YEARS & UNDER
(3 Entries) CHAMPION: LIL BIT O COUNTRY BUTTERFLY, Shown by GARRETT
RATHBUN RESERVE: LIL BIT O COUNTRY LEVI, Shown by GARRETT
RATHBUN
Class 94: YOUTH OBSTACLE DRIVING - 13 THRU 18 YEARS (3
Entries) CHAMPION: ALL WRIGHTS LITTLE PRINCE CHARMING, Shown by TARYN
WRIGHT RESERVE: FREEDOM HILL FARM DOUBLEDISTINCTION, Shown by JILLIAN
HOLUB 3rd SERENITY ACRES ORDERED A SNOWDRIFT, Shown by C J
BICKHAM
Class 95: AMATEUR OBSTACLE DRIVING (6
Entries) CHAMPION: LIL BIT O COUNTRY BUTTERFLY, Shown by LARRY
ELNIFF RESERVE: PRINTOUTS MP USER FRIENDLY, Shown by MARY WILSON 3rd
PEGASUS FARMS SPIFFYS HI POINT, Shown by CASSIE PEMBERTON 4th LIL BIT O
COUNTRY LEVI, Shown by LARRY ELNIFF 5th SERENITY ACRES ORDERED A SNOWDRIFT,
Shown by CAROL HULL 6th CELTICFIELDSLADDS LORD OF THE DANCE, Shown by TERESA
WEATHERS
Class 96: OPEN OBSTACLE DRIVING (6 Entries) CHAMPION:
ALL WRIGHTS LITTLE PRINCE CHARMING, MICHAEL OR TRACI OR TARYN
WRIGHT RESERVE: FREEDOM HILL FARM DOUBLEDISTINCTION, JILLIAN HOLUB 3rd
PRINTOUTS MP USER FRIENDLY, MARY OR FRANKLIN WILSON 4th SSH SHADOW OF A
DOUBT, LINDA NELSON 5th SERENITY ACRES ORDERED A SNOWDRIFT, CAROL
HULL 6th CELTICFIELDSLADDS LORD OF THE DANCE, TERESA
WEATHERS
Class 97: VERSATILITY (6 Entries) CHAMPION: BAGPIPE
FLATS BE HI HO SILVER, CHARLES HODGES RESERVE: MOUNTAIN MEADOWS TYME
TRAVELER, JILLIAN HOLUB 3rd DALE RAY TUCKS MAKIN MAGIC, M LOIS DRURY 4th
RSB WINNING TRADITION, BROOKE GLOSSER 5th CELTICFIELDSLADDS LORD OF THE
DANCE, TERESA WEATHERS 6th LR SEMINOLES STATE OF THE ART, JOHN OR BARBARA
HIBBARD
Class 98: YOUTH COSTUME (4 Entries) CHAMPION: S BAR PS
SMOOTH OPERATOR, Shown by JUSTIN SCARLETT RESERVE: BLUE CHIPS HOLLYWOOD
BRUISER, Shown by JO BETH SCARLETT 3rd CUTTING EDGE MIGHTY MITE, Shown by
JAKOB CONN 4th RSB WINNING TRADITION, Shown by BROOKE
GLOSSER
Class 99: LADIES COUNTRY PLEASURE DRIVING (15
Entries) CHAMPION: MOUNTAIN MEADOWS TYMERS TROOPER, DEBORAH OR HOWARD
PALMER RESERVE: GLORY BE FARM LEGACYS BOJINGLE, JAN WILLETTE 3rd
CHERRYVILLES RIOS REFINED ELEGANCE, TERESA WEATHERS 4th ROCKING M BLUES BO
JANGLES, RONALD OR KIM CLOUGH 5th LESSLEYS DAPPER DUSTYS LEONARDO, TAMMI
NUTTALL 6th ACES MOONLIGHT SONNETT, KAY OR ACEY HAROLDSON 7th ACES
ADRIANA, ACEY HAROLDSON 8th SAMIS RHINESTONE COWBOY, WINONA KENNEDY OR
COLLEEN KENNEDY 9th BUTTONWILLOWS ROCKYS JACKIE O, GLEN OR LOUISE
FERGUSON 10th TX TLC RISKY BUSINESS, ROSEMARY RUSSELL
Class 100:
GENTLEMEN'S SINGLE PLEASURE DRIVING (4 Entries) CHAMPION: FLYING ACES
ATTITUDE OF ROYALTY, JANA NICHOLS RESERVE: HIGH STEPPIN RAINBOWS JUBILEE,
AMY DIRKSE/LESSEE 3rd CALICO FARMS HI TECK RESOLUTION, MICHAEL PASSERO OR
DARIN SOUTHWICK 4th MOUNTAIN MEADOWS BEY ARISTOCRAT, CASSIE OR KAREN
PEMBERTON
Class 101: YOUTH EXHIBITING A JUNIOR MARE - 7 YEARS &
UNDER (6 Entries) CHAMPION: REFLECTIONS HOLIDAY STAR, Shown by CHRISTIAN
WHITE RESERVE: CHANCE OF GOLDS ELEGANT MISS, Shown by JUSTIN SCARLETT 3rd
MORIAHS I B FANCY, Shown by AMBRIA SOOTER 4th REDROCK MISS ME KATE, Shown by
LEXIE SOOTER 5th LAZY N CHEROKEE PRINCESS, Shown by JO BETH SCARLETT 6th
QUARTER MOON FARMS 2BLUE2TONED, Shown by DAMON SOOTER
Class 102:
YOUTH EXHIBITING A JUNIOR MARE - 8 THRU 12 YEARS (5 Entries) CHAMPION:
3FS DADDYS SUNSET SERENADE, Shown by ASHELY ZAHOREK RESERVE: ABRIAS
SIGNATURE CLARITY, Shown by SAMANTHA READ 3rd 3C CHARGERS SIMPLY NEON, Shown
by CARSON ODEN 4th SMALL COUNTRY SWEET ILLUSION, Shown by KELSEY
CHUMBLEY 5th LUCKY FOUR CHIPS STARLITE BEY, Shown by TAYLOR
GOERLITZ
Class 103: YOUTH EXHIBITING A JUNIOR MARE - 13 THRU 18 YEARS
(3 Entries) CHAMPION: ERL VOLTAIRES QUOTATION, Shown by BROOKE
GLOSSER RESERVE: SNS IMPRESSIVES CLASSY LADY, Shown by KAELEN SCHOCKE 3rd
BLUE RIBBON BODACIOUS ELEGANCE, Shown by BREANNE LOESCH
Class 104:
THREE BY ONE OWNER (2 Entries) CHAMPION: SMALL COUNTRYS IMPERIAL ANGEL,
ED SMALL RESERVE: CUTTING EDGE HIDALGO, MARCIA OR ELLEN
ANDERSON
Class 105: BEST MATCHED PAIR (0 Entries)
Class
106: COUNTRY PLEASURE DRIVING - STALLIONS (7 Entries) CHAMPION: ROCKING
M BLUES BO JANGLES, RONALD OR KIM CLOUGH RESERVE: GLORY BE FARM LEGACYS
BOJINGLE, JAN WILLETTE 3rd J & S ESTATES SECRET SCOUT, LOUISE OR GLEN
FERGUSON 4th TOYLAND TAQUITO, CHRISTINA PHEILS 5th SAMIS RHINESTONE
COWBOY, WINONA KENNEDY OR COLLEEN KENNEDY 6th 7S NASHVILLES MARDIS GRAS,
CHUCK OR MARY SHEPPARD 7th VERMILYEA FARMS BOOMERANG, BOB OR CHRIS
PADULA
Class 107: SINGLE PLEASURE DRIVING - STALLIONS (7
Entries) CHAMPION: CANDYLANDS BEST KEPT SECRET, TINA
FISSELER RESERVE: SSH SHADOW OF A DOUBT, LINDA NELSON 3rd ALAMOS SIRS
ECHO, TERESA FLINT WEATHERS 4th BEAR BRANCH WIND RIVER FEATHER, GEORGE OR
ERIN HADDAD 5th FLYING ACES ATTITUDE OF ROYALTY, JANA NICHOLS 6th
MOUNTAIN MEADOWS BEY ARISTOCRAT, CASSIE OR KAREN PEMBERTON 7th HHF CANT KEEP
STILL, BROOKE GLOSSER
Class 108: COUNTRY PLEASURE DRIVING - GELDINGS
(13 Entries) CHAMPION: BAGPIPE FLATS BE HI HO SILVER, CHARLES
HODGES RESERVE: LESSLEYS DAPPER DUSTYS LEONARDO, TAMMI NUTTALL 3rd
SWEETWATER LIL SECRETARIAT, KAY OR BECKY HAROLDSON 4th 7S NASHVILLES GREY
GHOST, CHUCK OR MARY SHEPPARD 5th DALE RAY TUCKS MAKIN MAGIC, M LOIS
DRURY 6th CELTICFIELDSLADDS LORD OF THE DANCE, TERESA WEATHERS 7th RSB
WINNING TRADITION, BROOKE GLOSSER
8th MOUNTAIN MEADOWS TYME TRAVELER,
JILLIAN HOLUB 9th PULLIAMS COLOR ME GRANDE, CAMILLE OR DENNIS COLLE 10th
TX TLC RISKY BUSINESS, ROSEMARY RUSSELL
Class 109: MULTIPLE
HITCH-DRAFT HARNESS-PAIRS OR TANDEM (0 Entries)
Class 110:
AMATEUR OWNED TRAINED EXHIBITED SINGLE PLEASURE DRIVING (3
Entries) CHAMPION: TELQUEST NF BEL LA GO C, Shown by COLLEEN
KENNEDY RESERVE: SAMUELS LIL ROMEO, Shown by PAULA MATTHEWS 3rd WF SIMPLY
STRIKING, Shown by MARIE POWELL
Class 111: PRODUCE OF DAM (2
Entries) CHAMPION: NEHI GOLDEN NUGGET, JOHN OR JENNIFER
BENNETT RESERVE: LANDRY'S BUCKETTE, HARRY AND MARY LOU ELDER
Class
112: MULTIPLE HITCH-DRAFT HARNESS-THREE OR MORE HORSES (0)
Entries
Class 113: GET OF SIRE (2 Entries) CHAMPION: OMP
SUPER CHARGERS SUPER DUPER, MARY LOU OR HARRY ELDER RESERVE: CROSS CREEKS
LITTLE RED HOOTER, MARCIAN ANDERSON
Class 114: WEANLING &
YEARLING GELDINGS (7 Entries) CHAMPION: VERMILYEA FARMS MISTER
HOLLYWOOD, WILLIAM HUMPHRIES RESERVE: LITTLE WASHITAS FRECKELS PLAYBOY,
MELVIN OR DIANNE LOVE 3rd ZEPHYR WOODS DA YOOPER, JEANNETTE POLETIEK 4th
ALLIANCE UNFORGETTABLY FANTASTIC, MADISON OR JUSTIN GRAY 5th WINNING WAYS
HAWKS PEPPY BEY, STEPHANIE WHITE/LESSEE 6th RAVENWOOD ROMANCE TO REMEMBER,
BROOKE GLOSSER 7th DOUBLE DIAMOND ZANEX, JANA NICHOLS & NANCY
STETLER
Class 115: TWO-YEAR-OLD GELDINGS (5 Entries) CHAMPION:
ROCKING M BLUES DOTS N SPOTS, TINA FISSELER/LESSEE RESERVE: RAVENWOOD TIMES
AWASTINN, POLLY WEISBERG 3rd LUCKY FOUR BLACK VELVET BUD LIGHT, MICKEY OR
SUSAN WALKER OR WADE BURNS 4th FREEDOM HILL FARM BUCK N CLASSIC, SHERI CAREY
OR GEARY STUTTS 5th DOUBLE B FARM ECHOS LUCKY STRIKE, CHESA
HENKEL
Class 116: AMATEUR JUNIOR GELDINGS, LEVEL 1 (8
Entries) CHAMPION: ROCKING M BLUES DOTS N SPOTS, Shown by TINA
FISSELER RESERVE: LITTLE WASHITAS FRECKELS PLAYBOY, Shown by DIANNE
LOVE 3rd WINNING WAYS HAWKS PEPPY BEY, Shown by STEPHANIE WHITE 4th
ABRIAS DB CONNECTION, Shown by KIRBY GOOD 5th LUCKY FOUR BLACK VELVET BUD
LIGHT, Shown by SUSAN WALKER 6th DOUBLE DIAMOND ZANEX, Shown by NANCY
STETLER 7th STAR RIDGE ACRES GOOD AS GOLD, Shown by PARMELA BONNEY 8th
DOUBLE B FARM ECHOS LUCKY STRIKE, Shown by CHESA HENKEL
Class 117:
AMATEUR JUNIOR GELDINGS, LEVEL 2 (7 Entries) CHAMPION: RAVENWOOD TIMES
AWASTINN, Shown by POLLY WEISBERG RESERVE: ZEPHYR WOODS DA YOOPER, Shown by
JEANETTE POLETIEK 3rd ALLIANCE UNFORGETTABLY FANTASTIC, Shown by KENNETH
ATKINSON 4th LUCKY FOUR BLACK VELVET BUD LIGHT, Shown by WADE BURNS 5th
ABRIAS DB CONNECTION, Shown by STACY SACHEN 6th DOUBLE DIAMOND ZANEX, Shown
by JANA NICHOLS 7th FREEDOM HILL FARM BUCK N CLASSIC, Shown by SHERI
CAREY
Class 118: AMATEUR OWNED TRAINED EXHIBITED JUNIOR GELDINGS (5
Entries) CHAMPION: LITTLE WASHITAS FRECKELS PLAYBOY, Shown by DIANNE
LOVE RESERVE: ABRIAS DB CONNECTION, Shown by STACY SACHEN 3rd FREEDOM
HILL FARM BUCK N CLASSIC, Shown by SHERI CAREY 4th STAR RIDGE ACRES GOOD AS
GOLD, Shown by PARMELA BONNEY 5th DOUBLE B FARM ECHOS LUCKY STRIKE, Shown by
CHESA HENKEL
Class 119: OPEN COUNTRY PLEASURE DRIVING, 32" &
UNDER (8 Entries) CHAMPION: GLORY BE FARM LEGACYS BOJINGLE, JAN
WILLETTE RESERVE: DOUBLE DIAMONDS THIEFS DANCER, TINA FISSELER 3rd 7S
NASHVILLES GREY GHOST, CHUCK OR MARY SHEPPARD 4th BLUE RIBBON BACCA ROO
BRITE LIGHTS, SUSAN STUART 5th TTT JJ SANDMANS JOHN WAYNE, LISA OR WHITNEY
HAWKINS 6th VERMILYEA FARMS BOOMERANG, BOB OR CHRIS PADULA 7th ACES
SOMETHING SPECIAL, ACEY HAROLDSON 8th WCF PRINCE WILLIAM, TRACEY OR MICHAEL
OR TARYN WRIGHT
Class 120: OPEN COUNTRY PLEASURE DRIVING, OVER 32" TO
34" (14 Entries) CHAMPION: BAGPIPE FLATS BE HI HO SILVER, CHARLES
HODGES RESERVE: MOUNTAIN MEADOWS TYMERS TROOPER, DEBORAH OR HOWARD
PALMER 3rd LESSLEYS DAPPER DUSTYS LEONARDO, TAMMI NUTTALL 4th ACES
MOONLIGHT SONNETT, KAY OR ACEY HAROLDSON 5th SAMIS RHINESTONE COWBOY, WINONA
KENNEDY OR COLLEEN KENNEDY 6th ROCKING M BLUES BO JANGLES, RONALD OR KIM
CLOUGH 7th MOUNTAIN MEADOWS TYME TRAVELER, JILLIAN HOLUB 8th 7S
NASHVILLES MARDIS GRAS, CHUCK OR MARY SHEPPARD 9th BUTTONWILLOWS ROCKYS
JACKIE O, GLEN OR LOUISE FERGUSON 10th RSB WINNING TRADITION, BROOKE
GLOSSER
Class 121: THREE-YEAR-OLD SINGLE PLEASURE DRIVING (1
Entries) CHAMPION: CALICO FARMS HI TECK RESOLUTION, MICHAEL PASSERO OR
DARIN SOUTHWICK
Class 122: AMATEUR SENIOR STALLIONS LEVEL 1, 30" AND
UNDER (3 Entries) CHAMPION: UNO APOLLO, Shown by KIRBY GOODE RESERVE:
ROYAL M LITTLE BRITCHES, Shown by GLEN RINGO 3rd BEAR FARMS GOING TO KANSAS
CITY, Shown by CAMILLE COLLE
Class 123: AMATEUR SENIOR STALLIONS
LEVEL 1, OVER 30" TO 34" (5 Entries) CHAMPION: FALLEN ASH FARMS PORTRAIT
OF EAGLE, Shown by TINA FISSELER RESERVE: SSH SHADOW OF A DOUBT, Shown by
LINDA NELSON 3rd PA FIELD OF DREAMS RED HOT ELVIS, Shown by JANE
WAGNER 4th LUCKY FOUR CHIPS SAN DIEGO BEY, Shown by BRENDA MAYFIELD 5th
BELOVEDS IMPERIAL DREAM CREATION, Shown by NANCY STETLER
Class 124:
AMATEUR SENIOR STALLIONS LEVEL 2, 30" AND UNDER (1 Entries) CHAMPION:
WINDEMERES BUCKEROO REGAL HEIR, Shown by JERRY HORN
Class 125:
AMATEUR SENIOR STALLIONS LEVEL 2, OVER 30" TO 34" (4 Entries) CHAMPION:
FLYING ACES ATTITUDE OF ROYALTY, Shown by JANA NICHOLS RESERVE: LMAS
WANNAWINEMALL, Shown by ERIN HADDAD 3rd LUCKY FOUR COLORCARD AWESOME ANDY,
Shown by WADE BURNS 4th GOLDEN COIN S, Shown by RON CLOUGH
Class
126: AMATEUR OWNED TRAINED EXHIBITED SENIOR STALLIONS (3
Entries) CHAMPION: PA FIELD OF DREAMS RED HOT ELVIS, Shown by JANE
WAGNER RESERVE: ROYAL M LITTLE BRITCHES, Shown by GLEN RINGO 3rd BEAR
FARMS GOING TO KANSAS CITY, Shown by CAMILLE COLLE
Class 127: AMATEUR
JUNIOR MARES LEVEL 1, 30" AND UNDER (5 Entries) CHAMPION: ABRIAS
SIGNATURE CLARITY, Shown by KIRBY GOODE RESERVE: DEVIL CREEK PATENTED MISS
MAGGIE, Shown by CHESA HENKEL 3rd WISTERIA RUBICON RAVEN BEAUTY, Shown by
PARMELA BONNEY 4th SHARP SHOOTING JOHNNYS LIL SUNSHINE, Shown by ERIN DUFFY
PETRILLI 5th D AND MJS LUCKY GOLD DUST, Shown by MARJORIE
JOHNSON
Class 128: AMATEUR JUNIOR MARES LEVEL 1, OVER 30" TO 33" (9
Entries) CHAMPION: WORLD OF MINIATURES FLASH DANCER, Shown by MARILYN
MEYER RESERVE: SNS IMPRESSIVES CLASSY LADY, Shown by TINA FISSELER 3rd
ERL VOLTAIRES IDOL, Shown by DEBRA JONES 4th FLYING ACES REVENGES MAGIC,
Shown by NANCY STETLER 5th REFLECTIONS STAR BRIGHT, Shown by MARGARET
PORTER 6th CONDERS RED THE RULES, Shown by PAT PROCTOR 7th MINI L &
JS TRIPLE SIX STARBURST, Shown by LYNN BARENKLAU 8th 3C CHARGERS SIMPLY
NEON, Shown by AMY ODEN 9th RFM SCOUTS DISCO DANCER, Shown by WINONA
KENNEDY
Class 129: AMATEUR JUNIOR MARES LEVEL 2, 30" AND UNDER (4
Entries) CHAMPION: LUCKY FOUR CHIPS DANCIN BOOTS, Shown by WADE
BURNS RESERVE: 3FS DADDYS SUNSET SERENADE, Shown by RALPH FAULKNER 3rd ME
HE SUPERS BUCK N GOLD DIGGER, Shown by MARY LOU ELDER 4th LITTLE BIG HORNES
TOO CUTE TO CARE, Shown by DIANA HORNE
Class 130: AMATEUR JUNIOR
MARES LEVEL 2, OVER 30" TO 33" (9 Entries) CHAMPION: ALLIANCE SWEET
DREAMS, Shown by POLLY WEISBERG RESERVE: INDIAN PEAKS MB DANCIN FANCY, Shown
by JOHN BENNETT 3rd BUCKEYE WCF DANCING QUEEN, Shown by ERIN HADDAD 4th
ME HE SUPERS BUCK N BLING BLING, Shown by MARY LOU ELDER 5th ME HE SUPERS
SERENDIPITY, Shown by HARRY ELDER 6th BLUE RIBBON BODACIOUS ELEGANCE, Shown
by BRENDA SELLWOOD 7th FLYING ACES REVENGES MAGIC, Shown by JANA
NICHOLS 8th ASH CREEK STEP N OUT, Shown by RON CLOUGH 9th LUCKY FOUR
CHIPS STARLITE BEY, Shown by SHERI CAREY
Class 131: AMATEUR OWNED
TRAINED EXHIBITED JUNIOR MARES (12 Entries) CHAMPION: INDIAN PEAKS MB
ENCHANTRESS, Shown by JOHN BENNETT RESERVE: ME HE SUPERS SERENDIPITY, Shown
by HARRY ELDER 3rd INDIAN PEAKS MB DANCIN FANCY, Shown by JENNIFER
BENNETT 4th FIREWATERS ISIDORA OF OLYMPUS, Shown by BRENDA SELLWOOD 5th
REFLECTIONS STAR BRIGHT, Shown by MARGARET PORTER 6th DEVIL CREEK PATENTED
MISS MAGGIE, Shown by CHESA HENKEL 7th LUCKY FOUR CHIPS STARLITE BEY, Shown
by SHERI CAREY 8th SMALL COUNTRY SWEET ILLUSION, Shown by DEANN
CHUMBLEY 9th LITTLE BIG HORNES TOO CUTE TO CARE, Shown by DIANA
HORNE 10th RFM SCOUTS DISCO DANCER, Shown by COLLEEN KENNEDY
Class
132: GRAND CHAMPION & RESERVE ROADSTER HORSES CHAMPIONSHIP GRAND
CHAMPION: SSH SHADOW OF A DOUBT, LINDA NELSON CHAMPIONSHIP RESERVE CHAMPION:
WF STEAL MY HEART, GLEN OR PAULA MATTHEWS
Class 133: GRAND CHAMPION
& RESERVE JUNIOR GELDINGS CHAMPIONSHIP GRAND CHAMPION: VERMILYEA
FARMS MISTER HOLLYWOOD, WILLIAM HUMPHRIES CHAMPIONSHIP RESERVE CHAMPION:
ROCKING M BLUES DOTS N SPOTS, TINA FISSELER/LESSEE
Class 134: GRAND
CHAMPION & RESERVE AMATEUR MARES CHAMPIONSHIP GRAND CHAMPION:
SONOITA INVADERS IN STYLE, LORI BARILE NAVEH CHAMPIONSHIP RESERVE CHAMPION:
ALLIANCE SWEET DREAMS, ANN DWYER OR POLLY WEISBERG
Class 135: GRAND
CHAMPION & RESERVE AMATEUR GELDINGS CHAMPIONSHIP GRAND CHAMPION:
WOODSTOCK NORTHDOMINOS 3 DOORS DOWN, WARREN & BRENDA
SELLWOOD CHAMPIONSHIP RESERVE CHAMPION: ROCKING M BLUES DOTS N SPOTS, TINA
FISSELER/LESSEE
Class 136: GRAND CHAMPION & RESERVE AMATEUR
STALLIONS CHAMPIONSHIP GRAND CHAMPION: FLYING ACES ATTITUDE OF ROYALTY,
JANA NICHOLS CHAMPIONSHIP RESERVE CHAMPION: PERFECTAS BEAU COUP WARDANCE,
DON OR BEVERLY BURDETTE OR JIM PAYNE
Top of Page
|
Day 4
Class 137: LIBERTY (16 Entries) CHAMPION:
VERMILYEA FARMS BOOMERANG, BOB OR CHRIS PADULA RESERVE: SAMIS RHINESTONE
COWBOY, WINONA KENNEDY OR COLLEEN KENNEDY 3rd CELTICFIELDSLADDS LORD OF THE
DANCE, TERESA WEATHERS 4th LA VISTA MITTEY MATRIX, WHITNEY OR LISA
HAWKINS 5th HONEYSUCKLE KNOLL TOYS LITTLE RUSTY, DARIN SOUTHWICK 6th
NAKAR EXCLUSIVELY BEAU CREAM, LINDA K FEASTER 7th PULLIAMS COLOR ME GRANDE,
CAMILLE OR DENNIS COLLE 8th RAVENWOOD ROMANCE TO REMEMBER, BROOKE
GLOSSER 9th REFLECTIONS OOOH LA LA CBY, FRANK OR CHARLOTTE LUPTON 10th
CHANCE OF GOLDS ELEGANT MISS, SUSAN SCARLETT
Class 138: AMATEUR
SINGLE PLEASURE DRIVING, LEVEL 1 (4 Entries) CHAMPION: SSH SHADOW OF A
DOUBT, Shown by LINDA NELSON RESERVE: CANDYLANDS BEST KEPT SECRET, Shown by
TINA FISSELER 3rd ALAMOS SIRS ECHO, Shown by TERESA WEATHERS 4th TIBBS
ROSA ROYALE, Shown by LOIS DRURY
Class 139: AMATEUR SINGLE PLEASURE
DRIVING, LEVEL 2 (4 Entries) CHAMPION: TELQUEST NF BEL LA GO C, Shown by
COLLEEN KENNEDY RESERVE: BEAR BRANCH WIND RIVER FEATHER, Shown by ERIN
HADDAD 3rd MOUNTAIN MEADOWS BEY ARISTOCRAT, Shown by CASSIE PEMBERTON 4th
WF STEAL MY HEART, Shown by PAULA MATTHEWS
Class 140: PRESIDENT'S
TOUCH OF CLASS (0 Entries)
Class 141: FOUR-YEAR-OLD COUNTRY
PLEASURE DRIVING (6 Entries) CHAMPION: BAGPIPE FLATS BE HI HO SILVER,
CHARLES HODGES RESERVE: MOUNTAIN MEADOWS TYMERS TROOPER, DEBORAH OR HOWARD
PALMER 3rd TX TLC RISKY BUSINESS, ROSEMARY RUSSELL 4th CHERRYVILLES RIOS
REFINED ELEGANCE, TERESA WEATHERS 5th ACES MOONLIGHT SONNETT, KAY OR ACEY
HAROLDSON 6th 7S NASHVILLES GREY GHOST, CHUCK OR MARY
SHEPPARD
Class 142: YEARLING STALLIONS, 28" & UNDER (6
Entries) CHAMPION: FIREWATERS CALISTO OF OLYMPUS, WARREN OR BRENDA
SELLWOOD RESERVE: LUCKY FOUR REBELCHASE REBELSUPREME, WADE BURNS OR JON
WOODRING 3rd REFLECTIONS CALL ME A STAR, RON OR KIM CLOUGH 4th LITTLE
AMERICAS CARNIVAL CONQUEST, PATRICIA GRUBMAN 5th VERMILYEA FARMS ATLANTIS,
BILL HUMPHRIES 6th WINDFYRE BUCK MACGUYVERS ECHO, DANA HYLAND AND CAROL
STEFFUS-HYLAND
Class 143: YEARLING STALLIONS, OVER 28" TO 30" (7
Entries) CHAMPION: GLENN DIAMOND GEM, J F OR MADGE GLENN RESERVE: S
BAR PS TWICE THE ATTITUDE, BETHANY FRANKE OR MICHAEL COLLINS 3rd CLASSIC
CAVALIER, RUDY BOITZ 4th POCO DE ORO RHYTHM N BLUES, PAT PROCTOR 5th
SUNBREAKS CAPTAIN MORGAN ROYALE, TONY OR PAULA DALPOS 6th WWC MINIATURES
QUICKSILVERS PEPPY, BILL OR WANALYNN CHAPMAN 7th D AND MJS PENNYS BUCK,
MARJORIE N JOHNSON
Class 144: YEARLING STALLIONS, OVER 30" TO 32" (7
Entries) CHAMPION: LM IDOLS ROCK SOLID HAWK, CHARLENE EISENMENGER
LESSEE RESERVE: MCC WEAVERS PACE SETTER, FELIX OR JOYCE COVINGTON 3rd
SCOTT CREEK MONARCH HIGH FIVE, CASSIE OR KAREN PEMBERTON 4th PERFECT ONS
BLACK KARMA, LYNDEE OR ROBERT KRIVANEK 5th FREEDOM HILL FARMS SENSATIONAL
LAD, KENNETH ATKINSON 6th MCC ROBIN HOODS ROWDY, FELIX OR JOYCE
COVINGTON 7th ERICAS SOCK IT TO ME, CHESA HENKEL
Class 145: GROUP
COSTUME (1 Entries) CHAMPION: CUTTING EDGE MIGHTY MITE, MARCIA
ANDERSON
Class 146: WEANLING STALLIONS, 26" & UNDER (5
Entries) CHAMPION: MLLJ CHAMPAGNE ON ICE, M L & P JANE
CLINE RESERVE: WINCROFTS STERLING OPPORTUNITY, BARBARA JOHANNES 3rd
ROCKING M REMINGTONS RED RAIDER, VICKIE ROBERSON 4th CUTTING EDGE MIGHTY
MITE, MARCIA ANDERSON 5th CUTTING EDGE SHADOW HAWK, MARCIA OR ELLEN
ANDERSON
Class 147: WEANLING STALLIONS, OVER 26" TO 30" (6
Entries) CHAMPION: MCSPERITTS CHARGES SIR WINZ ALOT, VELTA
MCSPERITT RESERVE: ROCKING M TONYS HOT ROD, VICKIE ROBERSON 3rd ARAGONS
NIGHT RYTHUM, IAN G. FUCHS 4th MCSPERITTS SAT NIGHT AXEL, VELTA
MCSPERITT 5th CUTTING EDGE SHADOW HAWK, MARCIA OR ELLEN ANDERSON 6th
CUTTING EDGE HIDALGO, MARCIA OR ELLEN ANDERSON
Class 148:
TWO-YEAR-OLD STALLIONS, 29" & UNDER (5 Entries) CHAMPION: ALLIANCE
UNFORGETTABLY GRAND, MARVIN LAZAR OR SUSAN STUART RESERVE: VERMILYEA FARMS
MISTER RAZMATAZZ, WILLIAM HUMPHRIES 3rd MYSTIC SPRINGS CAUSIN A COMMOTION,
JUDY FORD 4th MR PATRONE DELUXE, DAVID OR SUSIE DICK 5th ALAMOS BUCKEROOS
AINT I LUCKY, JANE MACON
Class 149: TWO-YEAR-OLD STALLIONS, OVER 29"
TO 31" (5 Entries) CHAMPION: PERFECTAS BEAU COUP WARDANCE, DON OR
BEVERLY BURDETTE OR JIM PAYNE RESERVE: MCCS RANDALL, CARL KUHNS 3rd HEY
DUDE, JANA NICHOLS & NANCY STETLER 4th SMALL COUNTRYS DYNO FLO IMPERIAL,
ED SMALL 5th JONES MAJESTIC HARD 2B HUMBLE, ERIN DUFFY PETRILLI OR VALERIE
PERINO
Class 150: TWO-YEAR-OLD STALLIONS, OVER 31" TO 33" (6
Entries) CHAMPION: FALLEN ASH EAGLES DARK DEPUTY, CRAIG WESTERGAARD OR
BRYAN HALL RESERVE: SILVER PLATES PREAKNESS BACCARRA, MICHAEL OR CAROLYN OR
RICHARD TUSING 3rd INDIAN PEAKS BUCK BEETHOVEN, JOHN OR JENNIFER
BENNETT 4th MCC BTUS TEXAN, FELIX OR JOYCE COVINGTON 5th WACONDA VALLEY
PLATINUM ROLEX, PEG BALTHAZOR 6th ROYAL M BROWN EYED HANDSOME MAN, GLEN OR
IVA RINGO
Class 151: SINGLE PLEASURE DRIVING - MARES (1
Entries) CHAMPION: IONA FARMS TRUTH OR DARE, ASHLEY
HARRIS
Class 152: SINGLE PLEASURE DRIVING - GELDINGS (5
Entries) CHAMPION: TELQUEST NF BEL LA GO C, COLLEEN KENNEDY OR WINONA
KENNEDY RESERVE: HIGH STEPPIN RAINBOWS JUBILEE, AMY DIRKSE/LESSEE 3rd
CALICO FARMS HI TECK RESOLUTION, MICHAEL PASSERO OR DARIN SOUTHWICK 4th HIGH
STEPPIN HARD HEARTED RAINBOW, NANCY OR RAY ARMSTRONG 5th ROYAL OAKS SIR
RAZZLE DAZZLE, JILLIAN HOLUB
Class 153: SENIOR STALLIONS, 28" &
UNDER (1 Entries) CHAMPION: WINDEMERES BUCKEROO REGAL HEIR, JERRY G OR
ANNA B HORN
Class 154: SENIOR STALLIONS, OVER 28" TO 30" (5
Entries) CHAMPION: RIVERS EDGE ROBIN HOODS RUBICON, V JOAN
RICHARDS RESERVE: UNO APOLLO, STACY SACHEN 3rd ROYAL M LITTLE BRITCHES,
GLEN OR IVA RINGO 4th WF SHAMELESS, CHRISTINA ZIETELHACK 5th BEAR FARMS
GOING TO KANSAS CITY, CAMILLE COLLE
Class 155: SENIOR STALLIONS, OVER
30" TO 32" (6 Entries) CHAMPION: QUINTESSA ELECTRIBUTES DOMINUS, TONI OR
DENNIS PIERCE RESERVE: FALLEN ASH FARMS PORTRAIT OF EAGLE, TINA
FISSELER 3rd LMAS WANNAWINEMALL, ERIN HADDAD 4th LUCKY FOUR COLORCARD
AWESOME ANDY, JAY PAUL OR RAY MARTIN OR WADE BURNS 5th NXS SPUDS MY ROMEO,
JUDY WOOSTER 6th BELOVEDS IMPERIAL DREAM CREATION, JANA NICHOLS & NANCY
STETLER
Class 156: SENIOR STALLIONS, OVER 32" TO 34" (5
Entries) CHAMPION: FLYING ACES ATTITUDE OF ROYALTY, JANA
NICHOLS RESERVE: SILVER PLATES BACCARRA NET ZERO, MICHAEL OR CAROLYN OR
RICHARD TUSING 3rd JSW TOP CATS MASTER OF DISGUISE, JONATHAN WHITT 4th
LUCKY FOUR CHIPS SAN DIEGO BEY, BRENDA OR DEVIN MAYFIELD 5th SSH SHADOW OF A
DOUBT, LINDA NELSON
Class 157: SOLID-COLOR STALLIONS & GELDINGS
(15 Entries) CHAMPION: BLUE RIBBON BACCA ROO BRITE LIGHTS, SUSAN
STUART RESERVE: HI POINT FARMS A BODACIOUS MR REE, CASSIE OR KAREN
PEMBERTON 3rd POCO DE ORO RHYTHM N BLUES, PAT PROCTOR 4th MLM HOLLY SMOKE
I WAZA BAD BOY, JERRY OR ANNA HORN 5th SCOTT CREEK MONARCH HIGH FIVE, CASSIE
OR KAREN PEMBERTON 6th WINDFYRE BUCK MACGUYVERS ECHO, DANA HYLAND AND CAROL
STEFFUS-HYLAND 7th JONES MAJESTIC HARD 2B HUMBLE, ERIN DUFFY PETRILLI OR
VALERIE PERINO 8th WINCROFTS STERLING OPPORTUNITY, BARBARA JOHANNES 9th
RAVENWOOD ROMANCE TO REMEMBER, BROOKE GLOSSER 10th BEAR FARMS GOING TO
KANSAS CITY, CAMILLE COLLE
Class 158: MULTI-COLOR STALLIONS &
GELDINGS (7 Entries) CHAMPION: NXS SPUDS MY ROMEO, JUDY
WOOSTER RESERVE: PERFECTAS BEAU COUP WARDANCE, DON OR BEVERLY BURDETTE OR
JIM PAYNE 3rd TOYLAND TAQUITO, CHRISTINA PHEILS 4th MCSPERITTS CHARGES
SIR WINZ ALOT, VELTA MCSPERITT 5th VERMILYEA FARMS BOOMERANG, BOB OR CHRIS
PADULA 6th LITTLE AMERICAS CARNIVAL CONQUEST, PATRICIA GRUBMAN 7th 7S
NASHVILLES MARDIS GRAS, CHUCK OR MARY SHEPPARD
Class 159: ANTIQUE
VEHICLE (0 Entries)
Class 160: SINGLE FINE HARNESS (0
Entries)
Class 161: AMATEUR OWNED TRAINED EXHIBITED COUNTRY
PLEASURE DRIVING (5 Entries) CHAMPION: CANDYLANDS R FAVORITE SECRET,
Shown by MARIE POWELL RESERVE: CELTICFIELDSLADDS LORD OF THE DANCE, Shown by
TERESA WEATHERS 3rd J & S ESTATES SECRET SCOUT, Shown by LOUISE
FERGUSON 4th PULLIAMS COLOR ME GRANDE, Shown by CAMILLE COLLE 5th PA
FIELD OF DREAMS RED HOT ELVIS, Shown by JANE WAGNER
Class 162: GRAND
CHAMPION & RESERVE SENIOR STALLIONS CHAMPIONSHIP GRAND CHAMPION:
FLYING ACES ATTITUDE OF ROYALTY, JANA NICHOLS
CHAMPIONSHIP RESERVE
CHAMPION: QUINTESSA ELECTRIBUTES DOMINUS, TONI OR DENNIS PIERCE
Class
163: GRAND CHAMPION & RESERVE JUNIOR STALLIONS CHAMPIONSHIP GRAND
CHAMPION: PERFECTAS BEAU COUP WARDANCE, DON OR BEVERLY BURDETTE OR JIM
PAYNE CHAMPIONSHIP RESERVE CHAMPION: FALLEN ASH EAGLES DARK DEPUTY, CRAIG
WESTERGAARD OR BRYAN HALL
Class 164: GRAND CHAMPION & RESERVE
COUNTRY PLEASURE DRIVING HORSES CHAMPIONSHIP GRAND CHAMPION: BAGPIPE
FLATS BE HI HO SILVER, CHARLES HODGES CHAMPIONSHIP RESERVE CHAMPION: BEAR
BRANCH CROW FEATHER, GEORGE OR ERIN HADDAD
Class 165: GRAND CHAMPION
& RESERVE SINGLE PLEASURE DRIVING HORSES CHAMPIONSHIP GRAND
CHAMPION: CANDYLANDS BEST KEPT SECRET, TINA FISSELER CHAMPIONSHIP RESERVE
CHAMPION: HIGH STEPPIN RAINBOWS JUBILEE, AMY DIRKSE/LESSEE
Top of Page |
|
Top of Page
RETURN TO
ARCHIVES |