American Miniature Horse Association
2009 Western Championship Show July 23-26, 2009 Reno Livestock
Events Center, Reno NV
RETURN TO ARCHIVES
Day
1
Class 1: YOUTH HALTER OBSTACLE - 12
YEARS & UNDER (7 Entries) CHAMPION: CHICKADEE RIDGE SUMMER BREW,
Shown by MACKENZIE CLOKE RESERVE: GOLD HILL PRANCER, Shown by CLAYTON
SCHMIDT 3rd FARMYARD FROLIC TOP GUN, Shown by MORGAN GREENHALGH 4th SCOTT
CREEK TOY 4 ME, Shown by JESSICA MYERS 5th MARQUIS TJ HAPPY EXTRAHOPPER,
Shown by SUNNY BALSHAW 6th OS BRAVOS LET FREEDOM RING, Shown by CLAYTON
SCHMIDT 7th ALOHA ACRES ADAR LYNN, Shown by KIRSTEN GALLOSKA
Class
2: YOUTH HALTER OBSTACLE 13 TO 18 (22 Entries) CHAMPION: DAYSPRING FIRST
LIGHT, Shown by CAYLA SCHAEFFER RESERVE: R & B KINGPIN, Shown by CAYLA
SCHAEFFER 3rd CHICKADEE RIDGE SUMMER BREW, Shown by HANNAH MORRIS 4th
SAMIS PLAID PANTS, Shown by CAMERON NELSON 5th SKY BLUE REMINGTONS RICOCHET,
Shown by CAMERON NELSON 6th MONTYS CHIPS MORNING STAR, Shown by JESSICA
MOSER 7th GOLD HILL PRANCER, Shown by JESSICA MOSER 8th MONTYS KODAK
MOMENT, Shown by JESSICA MOSER 9th MARQUIS TJ HAPPY EXTRAHOPPER, Shown by
ALYSSA KENNEDY 10th BW ROCKYS MISTAKEN IDENTITY, Shown by LOREN
PEROZZI
Class 3: AMATEUR HALTER OBSTACLE (13
Entries) CHAMPION: WOODLAND CREEK SHA CHA BONNE, Shown by GENNAYA
MATTISON RESERVE: DAYSPRING FIRST LIGHT, Shown by CORAL MORRIS 3rd SAXON
MOUNT FLEUR BLEU, Shown by DAVID SANDENO 4th SCOTT CREEK TOY 4 ME, Shown by
JULIANNA MYERS 5th DAYSPRINGS TOY HOT WHEELS, Shown by GENNAYA
MATTISON 6th FF FFEDERAL MARSHAL, Shown by REBECCA KELLEY 7th PHR PHANTOM
INSIGNIA, Shown by AIMEE WHEATER 8th PEE WEE FARMS BUCKEROOS BABE, Shown by
KANDI GRIFFITH 9th WILD SPIRITS WIND RUNNER, Shown by BRENDA KANE 10th
FARMYARD FROLIC TOP GUN, Shown by MARGARET SLAPE
Class 4: OPEN HALTER
OBSTACLE (23 Entries) CHAMPION: GOLD HILL PRANCER, LISA SCHMIDT OR DENA
MERRILL RESERVE: R & B KINGPIN, CAYLA SCHAEFFER 3rd SAXON MOUNT FLEUR
BLEU, DAVID SANDENO OR SHARYN MELLINGER 4th DAYSPRING FIRST LIGHT, CAYLA
SCHAEFFER 5th SAMIS PLAID PANTS, CINDY MCPIKE 6th OS BRAVOS LET FREEDOM
RING, LISA & CLAYTON SCHMIDT & DENA MERRILL & KIM SWEATT 7th FF
FFEDERAL MARSHAL, REBECCA KELLEY 8th WOODLAND CREEK SHA CHA BONNE, BARBARA
OR STEVE MATTISON 9th SCOTT CREEK RIVER DANCER, CAYLA SCHAEFFER 10th PHR
PHANTOM INSIGNIA, AIMEE WHEATER
Class 5: YOUTH SHOWMANSHIP 7 AND
UNDER (2 Entries) CHAMPION: REBECCA MYERS, Showing SCOTT CREEK TOY 4
ME RESERVE: AMY SUAREZ, Showing THUNDERS ONLY SILVER WHINNY
Class
6: YOUTH SHOWMANSHIP 8 TO 12 (6 Entries) CHAMPION: MACKENZIE CLOKE,
Showing CHICKADEE RIDGE SUMMER BREW RESERVE: MORGAN GREENHALGH, Showing
FARMYARD FROLIC TOP GUN 3rd CLAYTON SCHMIDT, Showing OS BRAVOS LET FREEDOM
RING 4th JESSICA MYERS, Showing SCOTT CREEK TOY 4 ME 5th KIRSTEN
GALLOSKA, Showing ALOHA ACRES ADAR LYNN 6th SUNNY BALSHAW, Showing CENTURY
FARMS QUAZAR
Class 7: YOUTH SHOWMANSHIP 13 TO 18 (7
Entries) CHAMPION: ALINA MATTISON, Showing WOODLAND CREEK SHA CHA
BONNE RESERVE: CAYLA SCHAEFFER, Showing DAYSPRING FIRST LIGHT 3rd PAIGE
VAN WYCK, Showing HGRS BLUE PRINCE CHARMING 4th ALYSSA KENNEDY, Showing
MARQUIS TJ HAPPY EXTRAHOPPER 5th JESSICA MOSER, Showing MONTYS KODAK
MOMENT 6th CAMERON NELSON, Showing SAMIS PLAID PANTS 7th HANNAH MORRIS,
Showing SCOTT CREEK RIVER DANCER
Class 8: YOUTH SHOWMANSHIP 18 AND
UNDER (0 Entries)
Class 9: SENIOR GELDINGS 30" AND UNDER (0
Entries)
Class 10: SENIOR GELDINGS OVER 30" TO 32" (4
Entries) CHAMPION: GRANDVIEWS TOY SOLDIER, BARBARA MATTISON RESERVE:
ABRIAS SIGNATURE EMPHASIS, BEN OR ROBBIE BENJAMIN 3rd CENTURY FARMS QUAZAR,
HEATHER OR JOHN WARD 4th BW ROCKYS MISTAKEN IDENTITY, DIAN HARRIS OR LOREN
PEROZZI
Class 11: SENIOR GELDINGS OVER 32" TO 34" (11
Entries) CHAMPION: DAYSPRINGS TOY HOT WHEELS, ALINA MATTISON RESERVE:
DIAMOND TS MIDNIGHT MIRACLE, AMY TOLIVER 3rd SAMIS SID SAVOY, RON OR SAMI
SCHEURING OR M MEACHAM OR C BLANTON 4th LA VISTA MANOLO BLAMNIK, SUSAN
HOPMANS AND KRISS COLAO 5th NOSTALGIAS FOLLOW ME, DAVID SANDENO 6th WILD
SPIRITS WIND RUNNER, ROBERT AND BRENDA KANE 7th SIERRA GOLDS SIMPLY AWESOME,
KIM STERCHI OR ASHLAN BROWN 8th WINNING STREAKS MISTER MIRACLE, JAIME
LABAVITCH OR LORI BARILE-NAVEH 9th SCOTT CREEK RIVER DANCER, CAYLA
SCHAEFFER 10th COLUMBIAS TOTAL ECLIPSE, KRISTY PRUETT
Class 12:
AMATEUR ROADSTER (5 Entries) CHAMPION: SAMIS TRIPOLI, Shown by
CHRISTOPHER BLANTON RESERVE: LAS DORADAS BUCKEROOS CAJUN RHYTHM, Shown by
LONNIE PERDUE 3rd GRANDVIEWS TOY ELEGANCE 4U, Shown by GENNAYA
MATTISON 4th WILD SPIRITS STAR DANCER, Shown by BRENDA KANE 5th WINNERS
CIRCLE BZ BUCCANEER, Shown by SHARON DUNCAN
Class 13: WEANLING MARES
26" AND UNDER (2 Entries) CHAMPION: QUINTESSA VALENTINA DI DOMINUS, TONI
OR DENNIS PIERCE RESERVE: PEE WEE FARMS TINY DANCER, PAMELA
BROWN
Class 14: WEANLING MARES OVER 26" TO 30" (1
Entry) CHAMPION: PEE WEE FARMS BALLERINA, PAMELA BROWN
Class
15: YEARLING MARES 28" AND UNDER (3 Entries) CHAMPION: SCOTT CREEK
MONARCH UNCHAINEDMELODY, BEN OR ROBBIE BENJAMIN RESERVE: INCH HIGH SAPPHIRE
BY T, STEVE OR MARY DUYCK 3rd MAGICAL SPRING DYNASTY JEWEL, PAT OR WILLIAM
JOHNSON OR KRISTIN STERLING
Class 16: YEARLING MARES OVER 28" TO 30"
(8 Entries) CHAMPION: GRANDVIEWS TOY BERENIKE 4U, BARBARA OR STEVE
MATTISON OR AIMEE WHEATER RESERVE: SCOTT CREEK ARABELLA DOT COM, LARRY OR
JOANNE ROSS 3rd MAGICAL SPRINGS DYNASTY RAPTURE, PAT OR WILLIAM JOHNSON OR
KRISTIN STERLING 4th SONOITA CHARISMAS MISS DIOR, LORI BARILE-NAVEH 5th
LA VISTA JAZZABELLE, JANICE KIELER 6th SUNNYVALE IMA BTU COQUETTE, HEATHER
OR JOHN WARD 7th ALPENGLOW COMMOTIONS ARRAKIS, LINDA DAY 8th GGS LITTLE
MISS KITTY, BEN OR ROBBIE BENJAMIN
Class 17: YEARLING MARES OVER 30"
TO 32" (10 Entries) CHAMPION: PHR FASHION ICON, PENNY JO HOLLIDAY OR
AIMEE WHEATER RESERVE: ZARZUELAS SABROSA, ADOLF OR SANDRA FERNANDEZ 3rd
SCOTT CREEK DYNA DOT COM, BEN OR ROBBIE BENJAMIN 4th SONOITA INVADERS TENDER
TOUCH, LORI BARILE-NAVEH 5th WILD SPIRITS DANCE WITH ME, ROBERT OR BRENDA
KANE 6th MULLIGANS RUN BAY CHAR DE NEIGH, THOMAS AND LINDA DAWN
THOMPSON 7th LITTLE R DELIGHTS ALLEGRA, DONITA RASMUSSEN 8th LITTLE R
DELIGHTS ROSE GOLD, DONITA RASMUSSEN 9th SIERRA GOLDS DIAMOND ATTRACTION,
KIM OR STEVE STERCHI 10th PHR GEORGIAPEACHFROMSAVANNAHBEACH, PENNY JO
HOLLIDAY OR AIMEE WHEATER
Class 18: YOUTH COUNTRY PLEASURE DRIVING 12
AND UNDER (12 Entries) CHAMPION: SCOTT CREEK TOY 4 ME, Shown by REBECCA
MYERS RESERVE: RDP SAFFIRE, Shown by KIRSTEN GALLOSKA 3rd ALOHA ACRES IT
MUST BE MAGIC, Shown by JESSICA MYERS 4th MCSPERRITS TIN FOIL, Shown by
SAMANTHA RUSSO-WINNE 5th MRMS TOTAL CHAOS, Shown by ALEXANDRA SIMMONS 6th
BELLS EGYPTIAN RUMBLE, Shown by ANNA PISARSKI 7th CHICKADEE RIDGE SUMMER
BREW, Shown by MACKENZIE CLOKE 8th SAXON MOUNT FLEUR BLEU, Shown by JADE
PORTER 9th FARMYARD FROLIC TOP GUN, Shown by MORGAN GREENHALGH 10th
CAROUSEL SEVEN COME ELEVEN, Shown by MICHAELA VALENTE
Class 19: YOUTH
COUNTRY PLEASURE DRIVING 13 AND OVER (12 Entries) CHAMPION: GLASS HORSE
FARM RENEGADE, Shown by PAIGE VAN WYCK RESERVE: LITTLE KINGS BUCK ALLYOUCAN,
Shown by ALINA MATTISON 3rd JFS PRIX ORDAINDED FOR FAME, Shown by CAYLA
SCHAEFFER 4th JSW GOOD DEEDS COUNTRY ROSE, Shown by RACHEL SANDERS 5th
SCOTT CREEK RIVER DANCER, Shown by HANNAH MORRIS 6th BUTTONWILLOWS ROCKYS
ILLUSION, Shown by CAMERON NELSON 7th SAMIS QUIZ KID, Shown by CASSIDY
BLANTON 8th GRANDVIEWS TOY ELEGANCE 4U, Shown by ALEIGHA MATTISON 9th
MAESTROS TOY ENCORE, Shown by SAMANTHA ABBOTT 10th CAROUSEL SEVEN COME
ELEVEN, Shown by CECILY VALENTE
Class 20: FORMAL PARK DRIVING (0
Entries)
Class 21: AMATEUR OWNED TRAINED AND EXHIBITED ROADSTER
(3 Entries) CHAMPION: DAYSPRING FIRST LIGHT, Shown by CORAL
MORRIS RESERVE: SAXON MOUNT FLEUR BLEU, Shown by DAVID SANDENO 3rd
WINNERS CIRCLE BZ BUCCANEER, Shown by SHARON DUNCAN
Class 22: SENIOR
MARES 28" AND UNDER (1 Entry) CHAMPION: THUNDERS ONLY SILVER WHINNY,
DAVID SUAREZ
Class 23: SENIOR MARES OVER 28" TO 30" (4
Entries) CHAMPION: MSG BLUE EYES CLASSY IMAGE, AUDREY RUTH RESERVE:
MG BATGIRL, LORI BARILE 3rd ZARZUELAS LA BRISA, BEN OR ROBBIE
BENJAMIN 4th CELEBRATIONS TENNESSEE ELEGANCE, SHIRLEY OR VINCE
VALENTE
Class 24: SENIOR MARES OVER 30" TO 32" (6
Entries) CHAMPION: JSW GOOD DEEDS COUNTRY ROSE, TONI PIERCE RESERVE:
LA VISTA RHAPSODY BY MG, RETTA SAMPSON 3rd REKOS MISS SNIPS, KIM
STERCHI 4th LIL UNICORNS ATHENA, CHERYL BERNER 5th DJSFARMS ITS BEEN A
PLEASURE, CAYLA SCHAEFFER OR JUDITH A SMITH 6th TJ DANDY MISS DAISY SE, TINA
HARRISON OR TAYLOR HILDEBRAND
Class 25: SENIOR MARES OVER 32" TO 34"
(5 Entries) CHAMPION: LUCKY FOUR IMPERIAL INTRIGUE, PENN JO HOLLIDAY OR
AIMEE WHEATER RESERVE: DESERT GOLDS WILLOW, DEBORA AND REGIS HARTNETT 3rd
VISTA VALLEYS JUST X QUIZ IT, JIM AND LINDA DREEWES 4th SKY BLUE REMINGTONS
RICOCHET, CINDY MCPIKE OR CAMERON NELSON 5th WILD SPIRITS STAR DANCER,
ROBERT AND BRENDA KANE
Class 26: OPEN ROADSTER (7
Entries) CHAMPION: SIERRA DAWN COMMANDERS CASINO GOLD, JAN
GIBSON RESERVE: COLOURTIMES DON JUAN, JAN GIBSON/LESSEE 3rd SAMIS
TRIPOLI, CHRISTOPHER OR CASSIDY BLANTON 4th PURA VIDAS LITTLE PIXIE, BEN OR
ROBBIE BENJAMIN 5th WILD SPIRITS STAR DANCER, ROBERT AND BRENDA KANE 6th
COLUMBIAS TOTAL ECLIPSE, KRISTY PRUETT 7th 7S NASHVILLES ABRACADABRA,
SHIRLEY OR VINCE VALENTE
Class 27: AMATEUR SENIOR MARE, LEVEL 1, 30"
AND UNDER (0 Entries)
Class 28: AMATEUR SENIOR MARE, LEVEL 1,
OVER 30" TO 34" (3 Entries) CHAMPION: LA VISTA RHAPSODY BY MG, Shown by
RETTA SAMPSON RESERVE: WILD SPIRITS STAR DANCER, Shown by BRENDA KANE 3rd
RDP SAFFIRE, Shown by LINDA KETTLES
Class 29: AMATEUR SENIOR MARE,
LEVEL 2, 30" AND UNDER (2 Entries) CHAMPION: MG BATGIRL, Shown by LORI
BARILE-NAVEH RESERVE: CELEBRATIONS TENNESSEE ELEGANCE, Shown by VINCE
VALENTE
Class 30: AMATEUR SENIOR MARE, LEVEL 2, OVER 30" TO 34" (4
Entries) CHAMPION: LUCKY FOUR IMPERIAL INTRIGUE, Shown by AIMEE
WHEATER RESERVE: VISTA VALLEYS JUST X QUIZ IT, Shown by LINDA DREEWES 3rd
WILD SPIRITS STAR DANCER, Shown by ROBERT KANE 4th COLOURTIMES ALL THAT
JAZZ, Shown by JULIANNA MYERS
Class 31: AMATEUR OWNED TRAINED AND
EXHIBITED SENIOR MARE LEVEL 1 (2 Entries) CHAMPION: COLOURTIMES ALL THAT
JAZZ, Shown by MARK MYERS RESERVE: DAYSPRING FIRST LIGHT, Shown by CORAL
MORRIS
Class 32: AMATEUR OWNED TRAINED AND EXHIBITED SENIOR MARE
LEVEL 2 (2 Entries) CHAMPION: MG BATGIRL, Shown by LORI
BARILE-NAVEH RESERVE: COLOURTIMES ALL THAT JAZZ, Shown by JULIANNA
MYERS
Class 33: MULTIPLE HITCH-LIGHT THREE OR MORE (0
Entries)
Class 34: ADULT COSTUME (0 Entries)
Class
35: TWO-YEAR-OLD MARES 29" AND UNDER (2 Entries) CHAMPION: ZARZUELAS
SWEET DREAMS, ADOLF OR SANDRA FERNANDEZ RESERVE: KING WILLIES LITTLE BIT OF
GRACE, JENNIFER OR CORINNE MCLEAN
Class 36: TWO-YEAR-OLD MARES OVER
29" TO 31" (4 Entries) CHAMPION: QUINTESSA TRIBUTES BELLA FIORE, TONI
PIERCE RESERVE: SCOTT CREEK MONARCH COQUETTE, BEN OR ROBBIE BENJAMIN 3rd
ROL KIN LITTLE IRRESISTIBLE, CAROL-ANN ROLLS OR TREVOR WATKINS 4th SCOTT
CREEK MONARCH HIGH EMOTION, LINDA DAY
Class 37: TWO-YEAR-OLD MARES
OVER 31" TO 33" (3 Entries) CHAMPION: SONOITA URBAN IMAGE, LORI
BARILE RESERVE: SCOTT CREEK 2B MYSTIFIED, BEN OR ROBBIE BENJAMIN 3rd
ROCKING M BLUES FANCY DANCER, BARBARA ASHBY AND JILL MILLER
Class 38:
AMATEUR COUNTRY PLEASURE DRIVING LEVEL 1 (24 Entries) CHAMPION: HILLSIDE
FARMS AWSOM HOCUS POCUS, Shown by CATHERINE EDMUNDS RESERVE: LITTLE KINGS
LIVIN A DREAM, Shown by SILVIA FASSIO 3rd SCOTT CREEK RIVER DANCER, Shown by
CORAL MORRIS 4th DAYSPRINGS TOY HOT WHEELS, Shown by GENNAYA MATTISON 5th
MRMS TOTAL CHAOS, Shown by LISA SIMMONS 6th SCOTT CREEK RIVER WIND, Shown by
LINDA DAY 7th JFS PRIX ORDAINDED FOR FAME, Shown by BEN BENJAMIN 8th
DESERT GOLDS WILLOW, Shown by REGIS HARTNETT 9th RDP SAFFIRE, Shown by LINDA
KETTLES 10th CENTURY FARMS MAZARATTI, Shown by PAUL HYDE
Class 39:
AMATEUR COUNTRY PLEASURE DRIVING LEVEL 2 (14 Entries) CHAMPION: LITTLE
KINGS BUCK ALLYOUCAN, Shown by AIMEE WHEATER RESERVE: GRANDVIEWS TOY
ELEGANCE 4U, Shown by BARBARA MATTISON 3rd SAMIS ROCKET SQUIRREL, Shown by
LONNIE PERDUE 4th OAK GROVE LEGENDS BORN TO RUN, Shown by NICK MILLER 5th
DESERT GOLD CROSSFIRE, Shown by JOE WARD 6th ALOHA ACRES IT MUST BE MAGIC,
Shown by JULIANNA MYERS 7th VISTA VALLEYS JUST X QUIZ IT, Shown by LINDA
DREEWES 8th WOODWINDS AF LIL JESSCEE, Shown by JAN SANDERS 9th WW
GADABOUTS FASHIONS STYLIN NAVAJO, Shown by CAROL WANT 10th WILD SPIRITS STAR
DANCER, Shown by BRENDA KANE
Class 40: MULTIPLE HITCH-LIGHT
PAIRS/TANDEM (0 Entries)
Class 41: SINGLE PLEASURE DRIVING 32"
AND UNDER (7 Entries) CHAMPION: WESTWIND FARMS BLUE BERRY MUFFIN, SARAH
AND KATHLEEN GUSHGARI RESERVE: MCSPERRITS MP SHANGHAI KNIGHT, BEN OR ROBBIE
BENJAMIN 3rd WINDHAVEN LUCKY KING OF HEARTS, KAY MARSCHEL 4th RIVENBURGHS
SANTANA SE, AIMEE HOLLIDAY 5th DESERT SHADOWS MOON BARONESS, KAY
MARSCHEL 6th CANDYLANDS IMA SECRET TOO, KAY MARSCHEL 7th REKOS MISS
SNIPS, KIM STERCHI
Class 42: SINGLE PLEASURE DRIVING OVER 32" TO 34"
(10 Entries) CHAMPION: SHORT ACRE DESERTS WINFORD B, LISA
LUQUE RESERVE: ERL REBELS JUST CAUSE, SUSAN OR BESS HOPMANS OR MARTHA
HICKHAM 3rd 2 B PATSY CLINE, CINDY MCPIKE 4th SAMIS SID SAVOY, RON OR
SAMI SCHEURING OR M MEACHAM OR C BLANTON 5th COLOURTIMES DOUBLE TROUBLE,
NANCY HIGGINS 6th WINNERS CIRCLE BZ BARNABY, MIKE OR CAROL WANT 7th DREAM
MAKERS BLACK TIE, ALINA MATTISON OR AIMEE WHEATER 8th PETIT FOURS RAINBOWS
CONTADA, KATHLEEN ROBERTSON 9th 7S NASHVILLES VANGUARD, DEBORAH
PALMER 10th FLYING TAIL FARM FORGET ME NOT, JEFFREY OR JEAN
LEVENSTAM
Class 43: GRAND CHAMPION JUNIOR MARE GRAND CHAMPION:
PHR FASHION ICON, PENNY JO HOLLIDAY OR AIMEE WHEATER RESERVE CHAMPION:
GRANDVIEWS TOY BERENIKE 4U, BARBARA OR STEVE MATTISON OR AIMEE
WHEATER
Class 44: GRAND CHAMPION SENIOR MARE GRAND CHAMPION:
LUCKY FOUR IMPERIAL INTRIGUE, PENN JO HOLLIDAY OR AIMEE WHEATER RESERVE
CHAMPION: JSW GOOD DEEDS COUNTRY ROSE, TONI PIERCE
Class 45: GRAND
CHAMPION SENIOR GELDING GRAND CHAMPION: GRANDVIEWS TOY SOLDIER, BARBARA
MATTISON RESERVE CHAMPION: DAYSPRINGS TOY HOT WHEELS, ALINA MATTISON
Top of Page |
|
Day
2
Class 46: YOUTH HUNTER 12 AND UNDER
(12 Entries) CHAMPION: CHICKADEE RIDGE SUMMER BREW, Shown by MACKENZIE
CLOKE RESERVE: FARMYARD FROLIC TOP GUN, Shown by MORGAN GREENHALGH 3rd
SCOTT CREEK TOY 4 ME, Shown by REBECCA MYERS 4th OS BRAVOS LET FREEDOM RING,
Shown by CLAYTON SCHMIDT 5th SIERRA GOLDS SIMPLY AWESOME, Shown by TAMARAH
BROWN 6th GOLD HILL PRANCER, Shown by CLAYTON SCHMIDT 7th ALOHA ACRES IT
MUST BE MAGIC, Shown by JESSICA MYERS 8th CENTURY FARMS QUAZAR, Shown by
SUNNY BALSHAW 9th COLOURTIMES ALL THAT JAZZ, Shown by JESSICA MYERS 10th
RDP MISSFIRE, Shown by KIRSTEN GALLOSKA
Class 47: YOUTH HUNTER 13 TO
18 (32 Entries) CHAMPION: GRANDVIEWS TOY SOLDIER, Shown by ALINA
MATTISON RESERVE: DAYSPRING FIRST LIGHT, Shown by CAYLA SCHAEFFER 3rd R
& B KINGPIN, Shown by CAYLA SCHAEFFER 4th DAYSPRINGS TOY HOT WHEELS,
Shown by ALINA MATTISON 5th DJSFARMS ITS BEEN A PLEASURE, Shown by CAYLA
SCHAEFFER 6th SCOTT CREEK RIVER DANCER, Shown by HANNAH MORRIS 7th
BUTTONWILLOWS ROCKYS ILLUSION, Shown by CAMERON NELSON 8th MARQUIS TJ HAPPY
EXTRAHOPPER, Shown by ALYSSA KENNEDY 9th HGRS BLUE PRINCE CHARMING, Shown by
PAIGE VAN WYCK 10th GRANDVIEWS TOY ELEGANCE 4U, Shown by ALINA
MATTISON
Class 48: AMATEUR HUNTER (21 Entries) CHAMPION:
DAYSPRINGS TOY HOT WHEELS, Shown by GENNAYA MATTISON RESERVE: BUTTONWILLOWS
ROCKYS ILLUSION, Shown by CINDY MCPIKE 3rd GRANDVIEWS TOY ELEGANCE 4U, Shown
by AIMEE WHEATER 4th VISTA VALLEYS JUST X QUIZ IT, Shown by LINDA
DREEWES 5th R & B KINGPIN, Shown by CORAL MORRIS 6th SKY BLUE
REMINGTONS RICOCHET, Shown by CINDY MCPIKE 7th BREWERS VANILLA ICE, Shown by
AIMEE WHEATER 8th DIAMOND TS MIDNIGHT MIRACLE, Shown by AMY TOLIVER 9th
ABRIAS SIGNATURE ANIMATION, Shown by CINDY MCPIKE 10th COLOURTIMES ALL THAT
JAZZ, Shown by JULIANNA MYERS
Class 49: OPEN HUNTER (33
Entries) CHAMPION: DAYSPRING FIRST LIGHT, CAYLA SCHAEFFER RESERVE:
GRANDVIEWS TOY ELEGANCE 4U, BARBARA OR STEVE MATTISON OR AMEE WHEATTER 3rd
BREWERS VANILLA ICE, AIMEE WHEATER 4th WILD SPIRITS STAR DANCER, ROBERT AND
BRENDA KANE 5th VISTA VALLEYS JUST X QUIZ IT, JIM AND LINDA DREEWES 6th
FF FFEDERAL MARSHAL, REBECCA KELLEY 7th GLASS HORSE FARM RENEGADE, AUSTIN OR
DEBORAH VAN WYCK 8th FF HOODS HY SOCIETY, L LEIGHTON OR W MCKEW 9th WILD
SPIRITS WIND RUNNER, ROBERT AND BRENDA KANE 10th BELLS TWILIGHT TANGO, SARAH
HUTTER
Class 50: YOUTH JUMPER 12 AND UNDER (4
Entries) CHAMPION: CHICKADEE RIDGE SUMMER BREW, Shown by MACKENZIE
CLOKE RESERVE: COLOURTIMES ALL THAT JAZZ, Shown by JESSICA
MYERS
Class 51: YOUTH JUMPER 13 TO 18 (10 Entries) CHAMPION:
SAMIS PLAID PANTS, Shown by CAMERON NELSON RESERVE: CHICKADEE RIDGE SUMMER
BREW, Shown by HANNAH MORRIS 3rd DAYSPRING FIRST LIGHT, Shown by CAYLA
SCHAEFFER 4th GRANDVIEWS TOY ELEGANCE 4U, Shown by ALINA MATTISON 4th
SCOTT CREEK RIVER DANCER, Shown by HANNAH MORRIS 6th MARQUIS TJ HAPPY
EXTRAHOPPER, Shown by ALYSSA KENNEDY 7th SAMIS VICTORY IS MINE, Shown by
RACHEL SANDERS 8th BELLS TWILIGHT TANGO, Shown by SARAH HUTTER 9th
COLOURTIMES DON JUAN, Shown by PAIGE VANWYCK 10th ALVADARS DESTINY AFIRE,
Shown by KAYLA HOILAND
Class 52: AMATEUR JUMPER (5
Entries) CHAMPION: SAXON MOUNT FLEUR BLEU, Shown by DAVID
SANDENO RESERVE: OAK GROVE LEGENDS BORN TO RUN, Shown by NICK MILLER 3rd
SAMIS PLAID PANTS, Shown by CINDY MCPIKE 4th COLOURTIMES DON JUAN, Shown by
LINDSEY GIBSON 5th PEE WEE FARMS BUCKEROOS BABE, Shown by KANDI
GRIFFITH
Class 53: OPEN JUMPER (7 Entries) CHAMPION: OAK GROVE
LEGENDS BORN TO RUN, DAVID AND JILL MILLER RESERVE: COLOURTIMES DON JUAN,
JAN GIBSON/LESSEE 3rd MARQUIS TJ HAPPY EXTRAHOPPER, TINA HARRISON OR TAYLOR
HILDEBRAND 4th SAMIS PLAID PANTS, CINDY MCPIKE 5th SAMIS VICTORY IS MINE,
RACHEL OR JAN SANDERS OR BRUCE SANDERS 6th PEE WEE FARMS BUCKEROOS BABE,
PAMELA F BROWN OR KANDI GRIFFITH 7th SAXON MOUNT FLEUR BLEU, DAVID SANDENO
OR SHARYN MELLINGER
Class 54: 3 YR OLD COUNTRY PLEASURE DRIVING (9
Entries) CHAMPION: NWR POETRY IN RHYTHM, LYNN BOWEN BURNHAM RESERVE:
HALF MEASURES A GAMBLING MAN FACES, DENNIS OR JAN HANEY OR KELLY
CAMPBELL 3rd FF JUST US IN THE HOOD, L LEIGHTON OR W MCKEW 4th CENTURY
FARMS MAZARATTI, POLLY AND PAUL HYDE 5th SQUAW CREEK UNO PLAYBOY, EDDIE OR
JEAN DAVENPORT 6th ABRIAS SIGNATURE ANIMATION, CINDY MCPIKE 7th
NOSTALGIAS FOLLOW ME, DAVID SANDENO 8th BELOVEDS OH SO NOBLE, PATRICIA M
DEMPSEY 9th MINI HACIENDAS SHILOH, W.R. OR SHARON DUNCAN
Class 55:
YOUTH ROADSTER 12 AND UNDER (4 Entries) CHAMPION: CHICKADEE RIDGE SUMMER
BREW, Shown by MACKENZIE CLOKE RESERVE: COLOURTIMES ALL THAT JAZZ, Shown by
JESSICA MYERS 3rd SAMIS XCEPT SHUN AL, Shown by ANNA PISARSKI 4th MRMS
TOTAL CHAOS, Shown by ALEXANDRA SIMMONS
Class 56: YOUTH ROADSTER 13
TO 18 (9 Entries) CHAMPION: SIERRA DAWN COMMANDERS CASINO GOLD, Shown by
PAIGE VAN WYCK RESERVE: LAS DORADAS BUCKEROOS CAJUN RHYTHM, Shown by CAYLA
SCHAEFFER 3rd PURA VIDAS LITTLE PIXIE, Shown by CAMERON NELSON 4th SAMIS
TRIPOLI, Shown by CASSIDY BLANTON 5th DAYSPRING FIRST LIGHT, Shown by HANNAH
MORRIS 6th RIVENBURGHS LETS ROLL MUCHACHO, Shown by ALINA MATTISON 7th
GRANDVIEWS TOY ELEGANCE 4U, Shown by ALINA MATTISON 8th WINNERS CIRCLE BZ
BUCCANEER, Shown by COURTNEY DEWLANEY 9th MONTYS CHIPS MORNING STAR, Shown
by JESSICA MOSER
Class 57: SOLID COLOR MARES (11
Entries) CHAMPION: ZARZUELAS LA BRISA, BEN OR ROBBIE
BENJAMIN RESERVE: LITTLE R DELIGHTS ROSE GOLD, DONITA RASMUSSEN 3rd SCOTT
CREEK 2B MYSTIFIED, BEN OR ROBBIE BENJAMIN 4th GGS LITTLE MISS KITTY, BEN OR
ROBBIE BENJAMIN 5th ZARZUELAS SABROSA, ADOLF OR SANDRA FERNANDEZ 6th
CELEBRATIONS TENNESSEE ELEGANCE, SHIRLEY OR VINCE VALENTE 7th MULLIGANS RUN
BAY CHAR DE NEIGH, THOMAS AND LINDA DAWN THOMPSON 8th ALPENGLOW COMMOTIONS
ARRAKIS, LINDA DAY 9th SUNNYVALE IMA BTU COQUETTE, HEATHER OR JOHN
WARD 10th THUNDERS ONLY SILVER WHINNY, DAVID SUAREZ
Class 58:
MULTI-COLOR MARES (2 Entries) CHAMPION: LITTLE R DELIGHTS ALLEGRA,
DONITA RASMUSSEN RESERVE: SCOTT CREEK MONARCH HIGH EMOTION, LINDA
DAY
Class 59: YOUTH 7 AND UNDER WITH JUNIOR GELDING (1
Entry) CHAMPION: LA VISTA IMPROVISATIONAL JAZZ, Shown by KORY LYNN
PARSONS
Class 60: YOUTH 8 TO 12 WITH JUNIOR GELDING (2
Entries) CHAMPION: LA VISTA IMPROVISATIONAL JAZZ, Shown by SYDNEY
PARSONS RESERVE: SIERRA GOLDS KIMO, Shown by TAMARAH BROWN
Class
61: YOUTH 13 AND OVER WITH JUNIOR GELDING (4 Entries) CHAMPION: VINTAGE
FARMS INDIAN SUN, Shown by PAIGE VAN WYCK RESERVE: GRANDVIEWS GALILEOS TYCHO
2C, Shown by ALEIGHA MATTISON 3rd PHR PHANTOM INSIGNIA, Shown by ALINA
MATTISON 4th SIERRA GOLDS KIMO, Shown by ASHLAN BROWN
Class 62:
MARE AND CURRENT YEAR FOAL (0 Entries)
Class 63: YOUTH SINGLE
PLEASURE DRIVING 12 AND UNDER (0 Entries)
Class 64: YOUTH SINGLE
PLEASURE DRIVING 13 TO 18 (7 Entries) CHAMPION: SHORT ACRE DESERTS
WINFORD B, Shown by PAIGE VAN WYCK RESERVE: SAMIS SID SAVOY, Shown by
CASSIDY BLANTON 3rd 2 B PATSY CLINE, Shown by CAMERON NELSON 4th PURA
VIDAS LITTLE PIXIE, Shown by HANNAH MORRIS 5th ERL REBELS JUST CAUSE, Shown
by CAYLA SCHAEFFER 6th RIVENBURGHS LETS ROLL MUCHACHO, Shown by ALINA
MATTISON 7th DREAM MAKERS BLACK TIE, Shown by ALEIGHA
MATTISON
Class 65: YOUTH 7 AND UNDER WITH SENIOR MARE (3
Entries) CHAMPION: LUCKY FOUR IMPERIAL INTRIGUE, Shown by REBECCA
MYERS RESERVE: VISTA VALLEYS JUST X QUIZ IT, Shown by JADE PORTER 3rd
THUNDERS ONLY SILVER WHINNY, Shown by AMY SUAREZ
Class 66: YOUTH 8 TO
12 WITH SENIOR MARE (6 Entries) CHAMPION: LUCKY FOUR IMPERIAL INTRIGUE,
Shown by JESSICA MYERS RESERVE: REKOS MISS SNIPS, Shown by TAMARAH
BROWN 3rd ALOHA ACRES ADAR LYNN, Shown by KIRSTEN GALLOSKA 4th
CELEBRATIONS TENNESSEE ELEGANCE, Shown by MICHAELA VALENTE 5th LIL UNICORNS
ATHENA, Shown by CLAYTON SCHMIDT 6th ZARZUELAS LA BRISA, Shown by SAMANTHA
RUSSO-WINNE
Class 67: YOUTH 13 AND OVER WITH SENIOR MARE (9
Entries) CHAMPION: LUCKY FOUR IMPERIAL INTRIGUE, Shown by ALINA
MATTISON RESERVE: DJSFARMS ITS BEEN A PLEASURE, Shown by HANNAH
MORRIS 3rd LA VISTA RHAPSODY BY MG, Shown by CAYLA SCHAEFFER 4th ANOTHER
DIMENSION BCS PRINCESS, Shown by PAIGE VAN WYCK 5th REKOS MISS SNIPS, Shown
by ASHLAN BROWN 6th PURA VIDAS LITTLE PIXIE, Shown by CAMERON NELSON 7th
TJ DANDY MISS DAISY SE, Shown by ALYSSA KENNEDY 8th CELEBRATIONS TENNESSEE
ELEGANCE, Shown by ASHLEE REMLINGER 9th LIL UNICORNS ATHENA, Shown by SARAH
HUTTER
Class 68: YOUTH SN WITH GELDING OR MARE (2
Entries) CHAMPION: CELEBRATIONS TENNESSEE ELEGANCE, Shown by MICHAELA
VALENTE RESERVE: WOODWINDS AF LIL JESSCEE, Shown by CHRISTIAN
SANDERS
Class 69: LADIES' ROADSTER (4 Entries) CHAMPION: LAS
DORADAS BUCKEROOS CAJUN RHYTHM, SUSAN JURSICH OR LONNIE PERDUE RESERVE: WILD
SPIRITS STAR DANCER, ROBERT AND BRENDA KANE 3rd WINNERS CIRCLE BZ BUCCANEER,
W.R. OR SHARON DUNCAN 4th 7S NASHVILLES ABRACADABRA, SHIRLEY OR VINCE
VALENTE
Class 70: ADULT SN WITH GELDING OR MARE (1
Entry) CHAMPION: ALPENGLOW COMMOTIONS ARRAKIS, LINDA DAY
Class
71: 4 YR OLD SINGLE PLEASURE DRIVING (1 Entry) CHAMPION: RIVENBURGHS
SANTANA SE, AIMEE HOLLIDAY
Class 72: AMATEUR OWNED TRAINED AND
EXHIBITED SENIOR GELDING LEVEL 1 (3 Entries) CHAMPION: SCOTT CREEK TOY 4
ME, Shown by MARK MYERS RESERVE: BW ROCKYS MISTAKEN IDENTITY, Shown by DIAN
HARRIS 3rd ABRIAS SIGNATURE ANIMATION, Shown by CINDY MCPIKE
Class
73: AMATEUR OWNED TRAINED AND EXHIBITED SENIOR GELDING LEVEL 2 (3
Entries) CHAMPION: SCOTT CREEK TOY 4 ME, Shown by JULIANNA
MYERS RESERVE: SAXON MOUNT FLEUR BLEU, Shown by DAVID SANDENO 3rd WINNING
STREAKS MISTER MIRACLE, Shown by JAIME LABAVITCH
Class 74: AMATEUR
SENIOR GELDING, LEVEL 1, 30" AND UNDER (0 Entries)
Class 75:
AMATEUR SENIOR GELDING, LEVEL 1, OVER 30" TO 34" (5 Entries) CHAMPION:
DAYSPRINGS TOY HOT WHEELS, Shown by GENNAYA MATTISON RESERVE: BW ROCKYS
MISTAKEN IDENTITY, Shown by DIAN HARRIS 3rd WILD SPIRITS WIND RUNNER, Shown
by BRENDA KANE 4th COLUMBIAS TOTAL ECLIPSE, Shown by KRISTY PRUETT 5th
ABRIAS SIGNATURE ANIMATION, Shown by CINDY MCPIKE
Class 76: AMATEUR
SENIOR GELDING, LEVEL 2 30" AND UNDER (0 Entries)
Class 77:
AMATEUR SENIOR GELDING, LEVEL 2, OVER 30" TO 34" (7 Entries) CHAMPION:
GRANDVIEWS TOY SOLDIER, Shown by BARBARA MATTISON RESERVE: DIAMOND TS
MIDNIGHT MIRACLE, Shown by AMY TOLIVER 3rd WILD SPIRITS WIND RUNNER, Shown
by ROBERT KANE 4th SCOTT CREEK TOY 4 ME, Shown by JULIANNA MYERS 5th
NOSTALGIAS FOLLOW ME, Shown by DAVID SANDENO 6th WINNING STREAKS MISTER
MIRACLE, Shown by JAIME LABAVITCH 7th BREWERS VANILLA ICE, Shown by AIMEE
WHEATER
Class 78: YOUTH 7 AND UNDER WITH SENIOR GELDING (3
Entries) CHAMPION: DAYSPRINGS TOY HOT WHEELS, Shown by REBECCA
MYERS RESERVE: ABRIAS SIGNATURE ABSOLUT, Shown by KORY PARSONS 3rd
ALVADARS DESTINY AFIRE, Shown by JADE PORTER
Class 79: YOUTH 8 TO 12
WITH SENIOR GELDING (7 Entries) CHAMPION: GRANDVIEWS TOY SOLDIER, Shown
by JESSICA MYERS RESERVE: ABRIAS SIGNATURE EMPHASIS, Shown by SAMANTHA
RUSSO-WINNE 3rd J CS ITS A SNAP, Shown by SYDNEY PARSONS 4th SIERRA GOLDS
SIMPLY AWESOME, Shown by TAMARAH BROWN 5th COLUMBIAS TOTAL ECLIPSE, Shown by
CLAYTON SCHMIDT 6th CENTURY FARMS QUAZAR, Shown by SUNNY BALSHAW 7th
CHICKADEE RIDGE SUMMER BREW, Shown by MACKENZIE CLOKE
Class 80: YOUTH
13 AND OVER WITH SENIOR GELDING (9 Entries) CHAMPION: GRANDVIEWS TOY
SOLDIER, Shown by ALINA MATTISON RESERVE: DAYSPRINGS TOY HOT WHEELS, Shown
by ALEIGHA MATTISON 3rd LA VISTA MANOLO BLAMNIK, Shown by CAYLA
SCHAEFFER 4th SIERRA GOLDS SIMPLY AWESOME, Shown by ASHLAN BROWN 5th
SCOTT CREEK RIVER DANCER, Shown by HANNAH MORRIS 6th MAESTROS TOY ENCORE,
Shown by SAMANTHA ABBOTT 7th BW ROCKYS MISTAKEN IDENTITY, Shown by LOREN
PEROZZI 8th COLUMBIAS TOTAL ECLIPSE, Shown by JESSICA MOSER 9th ABRIAS
SIGNATURE ANIMATION, Shown by CAMERON NELSON
Class 81: COUNTRY
PLEASURE DRIVING - MARES (15 Entries) CHAMPION: DESERT GOLDS WILLOW,
DEBORA AND REGIS HARTNETT RESERVE: JSW GOOD DEEDS COUNTRY ROSE, TONI
PIERCE 3rd GRANDVIEWS TOY ELEGANCE 4U, BARBARA OR STEVE MATTISON OR AMEE
WHEATTER 4th VISTA VALLEYS JUST X QUIZ IT, JIM AND LINDA DREEWES 5th 7S
NASHVILLES CROWN JEWEL, JOANNE STURSA 6th FF HOODS HY SOCIETY, L LEIGHTON OR
W MCKEW 7th SKY BLUE REMINGTONS RICOCHET, CINDY MCPIKE OR CAMERON
NELSON 8th RDP SAFFIRE, LINDA KETTLES 9th WOODWINDS AF LIL JESSCEE, JAN
SANDERS 10th DJSFARMS ITS BEEN A PLEASURE, CAYLA SCHAEFFER OR JUDITH A
SMITH
Class 82: SPECIAL NEEDS PLEASURE DRIVING (2
Entries) CHAMPION: SCOTT CREEK RIVER WIND, SHERYL PETERSON RESERVE:
BONSAI RUN TANGERINE TWIST, JAN OR RACHEL SANDERS
Class 83: GOLDEN
SHOWMANSHIP (1 Entry) CHAMPION: MARGARET SLAPE, Showing FARMYARD FROLIC
TOP GUN
Class 84: AMATEUR SHOWMANSHIP (3 Entries) CHAMPION:
AIMEE WHEATER, Showing BREWERS VANILLA ICE RESERVE: LINDA DREEWES, Showing
VISTA VALLEYS JUST X QUIZ IT 3rd GENNAYA MATTISON, Showing DAYSPRINGS TOY
HOT WHEELS
Class 85: ADULT SHOWMANSHIP (2 Entries) CHAMPION:
LINDA DREEWES, Showing VISTA VALLEYS JUST X QUIZ IT RESERVE: LISA SCHMIDT,
Showing OS BRAVOS LET FREEDOM RING
Class 86: ADULT SN SHOWMANSHIP (0
Entries)
Class 87: LADIES' SINGLE PLEASURE DRIVING (11
Entries) CHAMPION: SIERRA DAWN COMMANDERS CASINO GOLD, JAN
GIBSON RESERVE: 2 B PATSY CLINE, CINDY MCPIKE 3rd WINNERS CIRCLE BZ
BARNABY, MIKE OR CAROL WANT 4th SHORT ACRE DESERTS WINFORD B, LISA
LUQUE 5th DESERT SHADOWS MOON BARONESS, KAY MARSCHEL 6th PETIT FOURS
RAINBOWS CONTADA, KATHLEEN ROBERTSON 7th RIVENBURGHS LETS ROLL MUCHACHO,
AIMEE WHEATER 8th COLOURTIMES DON JUAN, JAN GIBSON/LESSEE 9th REKOS MISS
SNIPS, KIM STERCHI 10th CANDYLANDS IMA SECRET TOO, KAY
MARSCHEL
Class 88: GENTLEMENS COUNTRY PLEASURE DRIVING (17
Entries) CHAMPION: ABRIAS DARING ECLIPSE, STACY SACHEN RESERVE: OAK
GROVE LEGENDS BORN TO RUN, DAVID AND JILL MILLER 3rd VERMILYEA FARMS DANDYS
LEGEND, PATRICIA DEMPSEY 4th SAMIS TRIPOLI, CHRISTOPHER OR CASSIDY
BLANTON 5th DESERT GOLDS WILLOW, DEBORA AND REGIS HARTNETT 6th PRINTS OF
DARKNESS, STEPHANIE RIEDEL OR WILLIAM PHILLIPPI 7th JFS PRIX ORDAINDED FOR
FAME, BEN OR ROBBIE BENJAMIN 8th SCOTT CREEK TOY 4 ME, JULIANNA OR MARK
MYERS 9th WOODWINDS AF LIL JESSCEE, JAN SANDERS 10th WILD SPIRITS WIND
RUNNER, ROBERT AND BRENDA KANE
Class 89: AMATEUR OWNED TRAINED AND
EXHIBITED JUNIOR STALLION LEVEL 1 (1 Entry) CHAMPION: CREEKSIDE MISTER
IMPRESSIVE, Shown by HILARY SCHULT
Class 90: AMATEUR OWNED TRAINED
AND EXHIBITED JUNIOR STALLION LEVEL 2 (1 Entry) CHAMPION: SONOITA
HOLLYWOOD INVADER, Shown by LORI BARILE-NAVEH
Class 91: AMATEUR
JUNIOR STALLION, LEVEL 1, 30" AND UNDER (2 Entries) CHAMPION: LITTLE
DREAMS KID COURAGEOUS, Shown by JEAN DAVENPORT RESERVE: PEE WEE FARMS GOLD
FEVER, Shown by KANDI GRIFFITH
Class 92: AMATEUR JUNIOR STALLION,
LEVEL 1, OVER 30" TO 33" (6 Entries) CHAMPION: MS WISH N WELLS A LUNAR
ECLIPSE, Shown by KRYSTAL BOLLES RESERVE: ABRIAS SIGNATURE EXOTIC ISSUE,
Shown by KIRBY GOODE 3rd JUNIOR BEAR A MILLION TO ONE GAMBLE, Shown by KERRI
GRIGGS 4th WILD SPIRITS LSC RISKY BUSINESS, Shown by BRENDA KANE 5th
CREEKSIDE MISTER IMPRESSIVE, Shown by HILARY SCHULT 6th LOST SPOKES
LIGHTENING STRIKE, Shown by TOMMY THOMPSON
Class 93: AMATEUR JUNIOR
STALLION, LEVEL 2, 30" AND UNDER (4 Entries) CHAMPION: DD HOTS PLAY BOY,
Shown by CHRIS COFFMAN RESERVE: INVADERS SO VAN, Shown by JAIME
LABAVITCH 3rd SONOITA HOLLYWOOD INVADER, Shown by LORI BARILE-NAVEH 4th
LITTLE DREAMS KID COURAGEOUS, Shown by EDDIE DAVENPORT
Class 94:
AMATEUR JUNIOR STALLION, LEVEL 2, OVER 30" TO 33" (2 Entries) CHAMPION:
SONOITA INVADERS URBAN COWBOY, Shown by LORI BARILE-NAVEH RESERVE: WILD
SPIRITS LSC RISKY BUSINESS, Shown by ROBERT KANE
Class 95:
GENTLEMEN'S ROADSTER (2 Entries) CHAMPION: SAMIS TRIPOLI, CHRISTOPHER OR
CASSIDY BLANTON RESERVE: 7S NASHVILLES ABRACADABRA, SHIRLEY OR VINCE
VALENTE
Top of
Page |
|
Day 3
Class 96: YOUTH OBSTACLE DRIVING 12 AND UNDER (4
Entries) CHAMPION: CHICKADEE RIDGE SUMMER BREW, Shown by MACKENZIE
CLOKE RESERVE: GOLD HILL PRANCER, Shown by CLAYTON SCHMIDT 3rd BELLS
EGYPTIAN RUMBLE, Shown by ANNA PISARSKI 4th MRMS TOTAL CHAOS, Shown by ALIE
SIMMONS
Class 97: YOUTH OBSTACLE DRIVING 13 TO 18 (14
Entries) CHAMPION: R & B KINGPIN, Shown by CAYLA
SCHAEFFER RESERVE: CHICKADEE RIDGE SUMMER BREW, Shown by HANNAH
MORRIS 3rd MONTYS CHIPS MORNING STAR, Shown by JESSICA MOSER 4th WOODLAND
CREEK SHA CHA BONNE, Shown by ALINA MATTISON 5th SAMIS PLAID PANTS, Shown by
CAMERON NELSON 6th DAYSPRING FIRST LIGHT, Shown by CAYLA SCHAEFFER 7th
GOLD HILL PRANCER, Shown by JESSICA MOSER 8th BELLS EGYPTIAN RUMBLE, Shown
by CASSIDY BLANTON 9th SCOTT CREEK RIVER DANCER, Shown by HANNAH
MORRIS 10th SKY BLUE REMINGTONS RICOCHET, Shown by CAMERON
NELSON
Class 98: AMATEUR OBSTACLE DRIVING (9
Entries) CHAMPION: R & B KINGPIN, Shown by JOHN MORRIS RESERVE:
BREWERS VANILLA ICE, Shown by AIMEE WHEATER 3rd GOLD HILL PRANCER, Shown by
DENA MERRILL 4th DAYSPRING FIRST LIGHT, Shown by CORAL MORRIS 5th SAXON
MOUNT FLEUR BLEU, Shown by DAVID SANDENO 6th WOODLAND CREEK SHA CHA BONNE,
Shown by GENNAYA MATTISON 7th MONTYS CHIPS MORNING STAR, Shown by LINDA
BOWMAN 8th QUICKSILVERS CUMULIS, Shown by JACQUELIN JONES 9th J&J
RANCH SINBAD, Shown by SARAH GLADING
Class 99: OPEN OBSTACLE DRIVING
(9 Entries) CHAMPION: R & B KINGPIN, CAYLA SCHAEFFER RESERVE:
SAMIS PLAID PANTS, CINDY MCPIKE 3rd GOLD HILL PRANCER, LISA SCHMIDT OR DENA
MERRILL 4th BELLS EGYPTIAN RUMBLE, MADELYN BLANTON 5th SKY BLUE
REMINGTONS RICOCHET, CINDY MCPIKE OR CAMERON NELSON 6th BUTTONWILLOWS ROCKYS
ILLUSION, CINDY MCPIKE 7th SCOTT CREEK RIVER DANCER, CAYLA SCHAEFFER 8th
MONTYS CHIPS MORNING STAR, LINDA BOWMAN OR RICHARD MOSER 9th MONTYS KODAK
MOMENT, JESSICA MOSER OR LINDA BOWMAN
Class 100: VERSATILITY (16
Entries) CHAMPION: OAK GROVE LEGENDS BORN TO RUN, DAVID AND JILL
MILLER RESERVE: LOST SPOKES WINTER DREAMCATCHER, THOMAS AND LINDA DAWN
THOMPSON 3rd GLASS HORSE FARM RENEGADE, AUSTIN OR DEBORAH VAN WYCK 4th
DIAMOND TS MIDNIGHT MIRACLE, AMY TOLIVER 5th GRANDVIEWS TOY ELEGANCE 4U,
BARBARA OR STEVE MATTISON OR AMEE WHEATTER 6th SCOTT CREEK RIVER DANCER,
CAYLA SCHAEFFER 7th DAYSPRINGS TOY HOT WHEELS, ALINA MATTISON 8th SKY
BLUE REMINGTONS RICOCHET, CINDY MCPIKE OR CAMERON NELSON 9th FF FFEDERAL
MARSHAL, REBECCA KELLEY 10th DJSFARMS ITS BEEN A PLEASURE, CAYLA SCHAEFFER
OR JUDITH A SMITH
Class 101: YOUTH COSTUME (1 Entry) CHAMPION:
CENTURY FARMS QUAZAR, Shown by SUNNY BALSHAW
Class 102: LADIES
COUNTRY PLEASURE DRIVING (28 Entries) CHAMPION: SAMIS ROCKET SQUIRREL,
SANDY INGALLS OR LONNIE PERDUE RESERVE: ABRIAS DARING ECLIPSE, STACY
SACHEN 3rd DIAMOND TS MIDNIGHT MIRACLE, AMY TOLIVER 4th OAK GROVE LEGENDS
BORN TO RUN, DAVID AND JILL MILLER 5th ALOHA ACRES IT MUST BE MAGIC,
JULIANNA OR MARK MYERS 6th HILLSIDE FARMS AWSOM HOCUS POCUS, CATHERINE AND
CRAIG EDMUNDS 7th GRANDVIEWS TOY ELEGANCE 4U, BARBARA OR STEVE MATTISON OR
AMEE WHEATTER 8th WW GADABOUTS FASHIONS STYLIN NAVAJO, MIKE OR CAROL
WANT 9th 7S NASHVILLES CROWN JEWEL, JOANNE STURSA 10th HW DASHS SPICEY
LITTLE BUSTER, KAY MARSCHEL
Class 103: GENTLEMEN'S SINGLE PLEASURE
DRIVING (5 Entries) CHAMPION: COLOURTIMES DON JUAN, JAN
GIBSON/LESSEE RESERVE: ERL REBELS JUST CAUSE, SUSAN OR BESS HOPMANS OR
MARTHA HICKHAM 3rd DESERT SHADOWS MOON BARONESS, KAY MARSCHEL 4th PETIT
FOURS RAINBOWS CONTADA, KATHLEEN ROBERTSON 5th FLYING TAIL FARM FORGET ME
NOT, JEFFREY OR JEAN LEVENSTAM
Class 104: YOUTH 7 AND UNDER WITH
JUNIOR MARE (2 Entries) CHAMPION: PHR FASHION ICON, Shown by REBECCA
MYERS RESERVE: ZARZUELAS SWEET DREAMS, Shown by JADE PORTER
Class
105: YOUTH 8 TO 12 WITH JUNIOR MARE (6 Entries) CHAMPION: PHR FASHION
ICON, Shown by JESSICA MYERS RESERVE: SCOTT CREEK 2B MYSTIFIED, Shown by
SAMANTHA RUSSO-WINNE 3rd SIERRA GOLDS DIAMOND ATTRACTION, Shown by TAMARAH
BROWN 4th SUNNYVALE IMA BTU COQUETTE, Shown by SUNNY BALSHAW 5th KING
WILLIES LITTLE BIT OF GRACE, Shown by CODY MCLEAN 6th MULLIGANS RUN BAY CHAR
DE NEIGH, Shown by KIRSTEN GALLOSKA
Class 106: YOUTH 13 AND OVER WITH
JUNIOR MARE (8 Entries) CHAMPION: GRANDVIEWS TOY BERENIKE 4U, Shown by
ALEIGHA MATTISON RESERVE: SCOTT CREEK 2B MYSTIFIED, Shown by CAYLA
SCHAEFFER 3rd PHR FASHION ICON, Shown by ALINA MATTISON 4th SCOTT CREEK
MONARCH COQUETTE, Shown by CAMERON NELSON 5th SCOTT CREEK ARABELLA DOT COM,
Shown by ASHLEE REMLINGER 6th MULLIGANS RUN BAY CHAR DE NEIGH, Shown by
PAIGE VAN WYCK 7th SIERRA GOLDS DIAMOND ATTRACTION, Shown by ASHLAN
BROWN 8th JUNIOR BEAR BEDELIA, Shown by SAMANTHA ABBOTT
Class 107:
THREE BY ONE OWNER (1 Entry) CHAMPION: SIERRA GOLDS DIAMOND ATTRACTION,
KIM OR STEVE STERCHI
Class 108: BEST MATCHED PAIR (1
Entry) CHAMPION: WOODWINDS AF LIL JESSCEE, JAN SANDERS
Class
109: COUNTRY PLEASURE DRIVING - STALLION (17 Entries) CHAMPION: ABRIAS
DARING ECLIPSE, STACY SACHEN RESERVE: OAK GROVE LEGENDS BORN TO RUN, DAVID
AND JILL MILLER 3rd JFS PRIX ORDAINDED FOR FAME, BEN OR ROBBIE
BENJAMIN 4th LITTLE KINGS BUCK ALLYOUCAN, AIMEE WHEATER 5th SAMIS
TRIPOLI, CHRISTOPHER OR CASSIDY BLANTON 6th DESERT GOLD CROSSFIRE, JOE
WARD 7th WW GADABOUTS FASHIONS STYLIN NAVAJO, MIKE OR CAROL WANT 8th HCM
NAVAJO FLASHBACK, SILVIA FASSIO 9th SAMIS VICTORY IS MINE, RACHEL OR JAN
SANDERS OR BRUCE SANDERS 10th SQUAW CREEK UNO PLAYBOY, EDDIE OR JEAN
DAVENPORT
Class 110: SINGLE PLEASURE DRIVING STALLIONS (11
Entries) CHAMPION: SIR WINSABUCK, DONALD AND SUZANNE ROGERS RESERVE:
SHORT ACRE DESERTS WINFORD B, LISA LUQUE 3rd ERL REBELS JUST CAUSE, SUSAN OR
BESS HOPMANS OR MARTHA HICKHAM 4th CANDYLANDS IMA SECRET TOO, KAY
MARSCHEL 5th WINNERS CIRCLE BZ BARNABY, MIKE OR CAROL WANT 6th WINDHAVEN
LUCKY KING OF HEARTS, KAY MARSCHEL 7th COLOURTIMES DON JUAN, JAN
GIBSON/LESSEE 8th MCSPERRITS MP SHANGHAI KNIGHT, BEN OR ROBBIE
BENJAMIN 9th COLOURTIMES DOUBLE TROUBLE, NANCY HIGGINS 10th 7S NASHVILLES
VANGUARD, DEBORAH PALMER
Class 111: COUNTRY PLEASURE DRIVING -
GELDINGS (20 Entries) CHAMPION: DIAMOND TS MIDNIGHT MIRACLE, AMY
TOLIVER RESERVE: BUTTONWILLOWS ROCKYS ILLUSION, CINDY MCPIKE 3rd GLASS
HORSE FARM RENEGADE, AUSTIN OR DEBORAH VAN WYCK 4th HW DASHS SPICEY LITTLE
BUSTER, KAY MARSCHEL 5th DAYSPRINGS TOY HOT WHEELS, ALINA MATTISON 6th
SCOTT CREEK TOY 4 ME, JULIANNA OR MARK MYERS 7th WILD SPIRITS WIND RUNNER,
ROBERT AND BRENDA KANE 8th ALOHA ACRES IT MUST BE MAGIC, JULIANNA OR MARK
MYERS 9th SCOTT CREEK RIVER DANCER, CAYLA SCHAEFFER 10th NOSTALGIAS
FOLLOW ME, DAVID SANDENO
Class 112: MULTIPLE HITCH-DRAFT PAIRS/TANDEM
(0 Entries)
Class 113: AMATEUR OWNED TRAINED AND EXHIBITED SINGLE
PLEASURE DRIVING (0 Entries)
Class 114: PRODUCE OF DAM (0
Entries)
Class 115: MULTIPLE HITCH-DRAFT THREE OR MORE (0
Entries)
Class 116: GET OF SIRE (2 Entries) CHAMPION:
ANOTHER DIMENSION DWBS INVADER, LORI BARILE-NAVEH RESERVE: MCARTHURS
IMPERIAL GOLD DUST, KIM OR STEVE STERCHI
Class 117: WEANLING AND
YEARLING GELDINGS (1 Entry) CHAMPION: LA VISTA ALLURE BY MG, SUSAN OR
BESS HOPMANS
Class 118: TWO-YEAR-OLD GELDINGS (4
Entries) CHAMPION: LA VISTA IMPROVISATIONAL JAZZ, SUSAN HOPMANS OR MARCY
PARSONS RESERVE: GRANDVIEWS GALILEOS TYCHO 2C, BARBARA OR STEVE
MATTISON 3rd MAGICAL SPRING SINFULL NOTION, LISA OR DENNIS SMALLIE OR BLAKE
SMALLIE 4th SIERRA GOLDS KIMO, KIM STERCHI OR TAMARAH BROWN
Class
119: AMATEUR JUNIOR GELDINGS, LEVEL 1 (1 Entry) CHAMPION: GRANDVIEWS
GALILEOS TYCHO 2C, Shown by GENNAYA MATTISON
Class 120: AMATEUR
JUNIOR GELDINGS, LEVEL 2 (1 Entry) CHAMPION: SHALADARS DANDY ROYALE,
Shown by SUSAN CUSHING
Class 121: AMATEUR OWNED TRAINED AND EXHIBITED
JUNIOR GELDING LEVEL 1 (0 Entries)
Class 122: AMATEUR OWNED
TRAINED AND EXHIBITED JUNIOR GELDING LEVEL 2 (1 Entry) CHAMPION:
SHALADARS DANDY ROYALE, Shown by ROBERT CUSHING Class 123: COUNTRY
PLEASURE DRIVING 32" AND UNDER (17 Entries) CHAMPION: HILLSIDE FARMS
AWSOM HOCUS POCUS, CATHERINE AND CRAIG EDMUNDS RESERVE: MCSPERRITS TIN FOIL,
BEN OR ROBBIE BENJAMIN 3rd LITTLE KINGS LIVIN A DREAM, SILVIA FASSIO 4th
HW DASHS SPICEY LITTLE BUSTER, KAY MARSCHEL 5th CENTURY FARMS MAZARATTI,
POLLY AND PAUL HYDE 6th WOODWINDS AF LIL JESSCEE, JAN SANDERS 7th
DJSFARMS ITS BEEN A PLEASURE, CAYLA SCHAEFFER OR JUDITH A SMITH 8th FF JUST
US IN THE HOOD, L LEIGHTON OR W MCKEW 9th RDP SAFFIRE, LINDA KETTLES 10th
HALF MEASURES GM GAMBLING MAN JR, LYNN BOWEN BURNHAM
Class 124:
COUNTRY PLEASURE DRIVING OVER 32" TO 34" (26 Entries) CHAMPION: SAMIS
ROCKET SQUIRREL, SANDY INGALLS OR LONNIE PERDUE RESERVE: ALOHA ACRES IT MUST
BE MAGIC, JULIANNA OR MARK MYERS 3rd GLASS HORSE FARM RENEGADE, AUSTIN OR
DEBORAH VAN WYCK 4th ABRIAS DARING ECLIPSE, STACY SACHEN 5th OAK GROVE
LEGENDS BORN TO RUN, DAVID AND JILL MILLER 6th WW GADABOUTS FASHIONS STYLIN
NAVAJO, MIKE OR CAROL WANT 7th VISTA VALLEYS JUST X QUIZ IT, JIM AND LINDA
DREEWES 8th GRANDVIEWS TOY ELEGANCE 4U, BARBARA OR STEVE MATTISON OR AMEE
WHEATTER 9th DIAMOND TS MIDNIGHT MIRACLE, AMY TOLIVER 10th BUTTONWILLOWS
ROCKYS ILLUSION, CINDY MCPIKE
Class 125: 3 YR OLD SINGLE PLEASURE
DRIVING (6 Entries) CHAMPION: RIVENBURGHS LETS ROLL MUCHACHO, AIMEE
WHEATER RESERVE: WINDHAVEN LUCKY KING OF HEARTS, KAY MARSCHEL 3rd
BELOVEDS CREATIONS PRECIOUS PROMISE, PATRICIA DEMPSEY 4th REKOS MISS SNIPS,
KIM STERCHI 5th MRMS BLACKJACK CHIP, CHRISTOPHER OR CASSIDY BLANTON 6th
MOUNTAIN MEADOWS BEY SWEET EMOTION, POLLY AND PAUL HYDE
Class 126:
AMATEUR SENIOR STALLION, LEVEL 1, 30" AND UNDER (2 Entries) CHAMPION:
OAK BAY SPECIAL SHOW CASE, Shown by JAN SANDERS RESERVE: LITTLE R DELIGHTS
KING OF HEARTS, Shown by DONITA RASMUSSEN
Class 127: AMATEUR SENIOR
STALLION, LEVEL 1, OVER 30" TO 34" (4 Entries) CHAMPION: LOST SPOKES
WINTER DREAMCATCHER, Shown by TOMMY THOMPSON RESERVE: SAMIS XCEPT ME AZIAM,
Shown by MICKI DICKINSON 3rd LITTLE R DREAM IMAGE, Shown by KRISTIN
RASMUSSEN 4th SQUAW CREEK UNO PLAYBOY, Shown by JEAN
DAVENPORT
Class 128: AMATEUR SENIOR STALLION, LEVEL 2, 30" AND UNDER
(1 Entry) CHAMPION: LITTLE R DELIGHTS KING OF HEARTS, Shown by TOM
RASMUSSEN
Class 129: AMATEUR SENIOR STALLION, LEVEL 2, OVER 30" TO
34" (9 Entries) CHAMPION: GRANDVIEWS TOY COMRAD, Shown by BARBARA
MATTISON RESERVE: RIVENBURGHS LETS ROLL MUCHACHO, Shown by AIMEE
WHEATER 3rd HALF MEASURES A GAMBLING MAN FACES, Shown by KELLY
CAMPBELL 4th OAK GROVE LEGENDS BORN TO RUN, Shown by NICK MILLER 5th
SCOTT CREEK RIVER WIND, Shown by JOANNE ROSS 6th WF ZEUS OF ETERNITY, Shown
by DENNIS HANEY 7th SCOTT CREEK INDI GO 500, Shown by JULIE REMLINGER 8th
WILD SPIRITS HOW DO YOU LIKE ME NOW, Shown by KATHRYN THATCHER 9th SQUAW
CREEK UNO PLAYBOY, Shown by EDDIE DAVENPORT
Class 130: AMATEUR OWNED
TRAINED AND EXHIBITED SENIOR STALLION LEVEL 1 (1 Entry) CHAMPION: OAK
BAY SPECIAL SHOW CASE, Shown by JAN SANDERS
Class 131: AMATEUR OWNED
TRAINED AND EXHIBITED SENIOR STALLION LEVEL 2 (1 Entry) CHAMPION: WILD
SPIRITS HOW DO YOU LIKE ME NOW, Shown by KATHRYN THATCHER
Class 132:
AMATEUR JUNIOR MARE, LEVEL 1, 30" AND UNDER (3 Entries) CHAMPION: LA
VISTA JAZZABELLE, Shown by JANICE KIELER RESERVE: ALPENGLOW COMMOTIONS
ARRAKIS, Shown by LINDA DAY 3rd KING WILLIES LITTLE BIT OF GRACE, Shown by
JENNIFER MCLEAN
Class 133: AMATEUR JUNIOR MARE, LEVEL 1, OVER 30" TO
33" (5 Entries) CHAMPION: ROL KIN LITTLE IRRESISTIBLE, Shown by
CAROL-ANN ROLLS RESERVE: WILD SPIRITS DANCE WITH ME, Shown by BRENDA
KANE 3rd LITTLE R DELIGHTS ALLEGRA, Shown by KRISTIN RASMUSSEN 4th
MULLIGANS RUN BAY CHAR DE NEIGH, Shown by TOMMY THOMPSON 5th LITTLE R
DELIGHTS SHOWGIRL, Shown by DONITA RASMUSSEN
Class 134: AMATEUR
JUNIOR MARE, LEVEL 2, 30" AND UNDER (3 Entries) CHAMPION: GRANDVIEWS TOY
BERENIKE 4U, Shown by AIMEE WHEATER RESERVE: SONOITA CHARISMAS MISS DIOR,
Shown by LORI BARILE-NAVEH 3rd SCOTT CREEK ARABELLA DOT COM, Shown by JOANNE
ROSS
Class 135: AMATEUR JUNIOR MARE, LEVEL 2, OVER 30" TO 33" (7
Entries) CHAMPION: PHR FASHION ICON, Shown by AIMEE WHEATER RESERVE:
SONOITA INVADERS TENDER TOUCH, Shown by LORI BARILE-NAVEH 3rd DD TOO HOTS
PURE SILK, Shown by CHRIS COFFMAN 4th DD TOO HOTS DIAMOND JEWEL, Shown by
TERESSA CORNELL 5th WILD SPIRITS DANCE WITH ME, Shown by ROBERT KANE 6th
ROCKING M BLUES FANCY DANCER, Shown by DAVID MILLER 7th LITTLE R DELIGHTS
ALLEGRA, Shown by TOM RASMUSSEN
Class 136: AMATEUR OWNED TRAINED AND
EXHIBITED JUNIOR MARE LEVEL 1 (2 Entries) CHAMPION: JUNIOR BEAR BEDELIA,
Shown by KERRI GRIGGS RESERVE: KING WILLIES LITTLE BIT OF GRACE, Shown by
JENNIFER MCLEAN
Class 137: AMATEUR OWNED TRAINED AND EXHIBITED JUNIOR
MARE LEVEL 2 (4 Entries) CHAMPION: SONOITA URBAN IMAGE, Shown by LORI
BARILE-NAVEH RESERVE: PHR HOPE & FAITH, Shown by AIMEE WHEATER 3rd DD
TOO HOTS DIAMOND JEWEL, Shown by TERESSA CORNELL 4th DD TOO HOTS PURE SILK,
Shown by CHRIS COFFMAN
Class 138: GRAND CHAMPION & RESERVE
ROADSTER HORSE GRAND CHAMPION: LAS DORADAS BUCKEROOS CAJUN RHYTHM, SUSAN
JURSICH OR LONNIE PERDUE RESERVE CHAMPION: SIERRA DAWN COMMANDERS CASINO
GOLD, JAN GIBSON
Class 139: GRAND CHAMPION & RESERVE JUNIOR
GELDING GRAND CHAMPION: LA VISTA IMPROVISATIONAL JAZZ, SUSAN HOPMANS OR
MARCY PARSONS RESERVE CHAMPION: LA VISTA ALLURE BY MG, SUSAN OR BESS
HOPMANS
Class 140: GRAND CHAMPION & RESERVE AMATEUR
MARE GRAND CHAMPION: GRANDVIEWS TOY BERENIKE 4U, Shown by BARBARA OR
STEVE MATTISON OR AIMEE WHEATER RESERVE CHAMPION: LUCKY FOUR IMPERIAL
INTRIGUE, Shown by PENN JO HOLLIDAY OR AIMEE WHEATER
Class 141: GRAND
CHAMPION & RESERVE AMATEUR GELDING GRAND CHAMPION: GRANDVIEWS TOY
SOLDIER, BARBARA MATTISON RESERVE CHAMPION: DAYSPRINGS TOY HOT WHEELS, ALINA
MATTISON
Class 142: GRAND CHAMPION & RESERVE AMATEUR
STALLION GRAND CHAMPION: SONOITA INVADERS URBAN COWBOY, LORI
BARILE RESERVE CHAMPION: GRANDVIEWS TOY COMRAD, BARBARA AND STEVE
MATTISON
Top of Page
|
|
Day 4
Class 143: LIBERTY (38 Entries) CHAMPION:
RIVENBURGHS LETS ROLL MUCHACHO, AIMEE WHEATER RESERVE: WILD SPIRITS STAR
DANCER, ROBERT AND BRENDA KANE 3rd DESERT SHADOWS MOON BARONESS, KAY
MARSCHEL 4th GRANDVIEWS GALILEOS TYCHO 2C, BARBARA OR STEVE MATTISON 5th
RIVENBURGHS SANTANA SE, AIMEE HOLLIDAY 6th REKOS MISS SNIPS, KIM
STERCHI 7th WINDHAVEN LUCKY KING OF HEARTS, KAY MARSCHEL 8th DIAMOND TS
MIDNIGHT MIRACLE, AMY TOLIVER 9th WILD SPIRITS WIND RUNNER, ROBERT AND
BRENDA KANE 10th JUNIOR BEAR A MILLION TO ONE GAMBLE, MIKE OR KERRI
GRIGGS
Class 144: AMATEUR SINGLE PLEASURE DRIVING LEVEL 1 (4
Entries) CHAMPION: SIERRA DAWN COMMANDERS CASINO GOLD, Shown by JAN
GIBSON RESERVE: COLOURTIMES DON JUAN, Shown by LINDSEY GIBSON 3rd ERL
REBELS JUST CAUSE, Shown by MARTHA HICKHAM 4th MOUNTAIN MEADOWS BEY SWEET
EMOTION, Shown by PAUL HYDE
Class 145: AMATEUR SINGLE PLEASURE
DRIVING LEVEL 2 (4 Entries) CHAMPION: SHORT ACRE DESERTS WINFORD B,
Shown by LISA LUQUE RESERVE: WINNERS CIRCLE BZ BARNABY, Shown by CAROL
WANT 3rd DESERT SHADOWS MOON BARONESS, Shown by KAY MARSCHEL 4th
RIVENBURGHS SANTANA SE, Shown by AIMEE WHEATER
Class 146: TOUCH OF
CLASS (0 Entries)
Class 147: 4 YR OLD COUNTRY PLEASURE DRIVING (9
Entries) CHAMPION: LOST SPOKES WINTER DREAMCATCHER, THOMAS AND LINDA
DAWN THOMPSON RESERVE: JFS PRIX ORDAINDED FOR FAME, BEN OR ROBBIE
BENJAMIN 3rd VISTA VALLEYS JUST X QUIZ IT, JIM AND LINDA DREEWES 4th JSW
GOOD DEEDS COUNTRY ROSE, TONI PIERCE 5th FF HOODS HY SOCIETY, L LEIGHTON OR
W MCKEW 6th DJSFARMS ITS BEEN A PLEASURE, CAYLA SCHAEFFER OR JUDITH A
SMITH 7th MCSPERRITS TIN FOIL, BEN OR ROBBIE BENJAMIN 8th RDP SAFFIRE,
LINDA KETTLES 9th SAMIS XCEPT SHUN AL, KATHY COURTNEY & ANNA
PISARSKI
Class 148: YEARLING STALLIONS 28" AND UNDER (5
Entries) CHAMPION: QUINTESSA TRIBUTES VECCHIO, TONI PIERCE RESERVE:
PURA VIDAS SIGNATURE STARBUCK, BEN OR ROBBIE BENJAMIN 3rd WOODWINDS RUMBLE
IN THE JUNGLE, RACHEL OR JAN SANDERS 4th PEE WEE FARMS GOLD FEVER, KANDI
GRIFFITH 5th DEMITASSE GRAND MARNIER, SHIRLEY OR VINCE
VALENTE
Class 149: YEARLING STALLIONS OVER 28" TO 30" (6
Entries) CHAMPION: QUINTESSA DOMINUS PADRON, TONI OR DENNIS
PIERCE RESERVE: JCW RED HOT JAZZ, BEN OR ROBBIE BENJAMIN 3rd SONOITA
HOLLYWOOD INVADER, LORI BARILE-NAVEH 4th ZARZUELAS SCAMPINI, ADOLF OR SANDRA
FERNANDEZ 5th TACOMA SCHOONER SUPREME, SUE ANN DAYTON 6th DEMITASSE
BACARDI, SHIRLEY OR VINCE VALENTE
Class 150: YEARLING STALLIONS OVER
30" TO 32" (4 Entries) CHAMPION: OAK BAYS MI AMIGO, DENNIS OR TONI
PIERCE RESERVE: SONOITA INVADERS URBAN COWBOY, LORI BARILE 3rd JCW LE
JAZZ, BEN OR ROBBIE BENJAMIN 4th ABRIAS SIGNATURE EXOTIC ISSUE, STACY
SACHEN
Class 151: GROUP COSTUME (0 Entries)
Class 152:
WEANLING STALLIONS 26" AND UNDER (2 Entries) CHAMPION: INCH HIGH TINY T,
MARY DUYCK RESERVE: QUINTESSA DEL TORO DI DOMINUS, TONI PIERCE & KELLY
CAMPBELL
Class 153: WEANLING STALLIONS OVER 26" TO 30" (3
Entries) CHAMPION: DD TOO HOTS PLAY BOY, TERESSA CORNELL OR CHRIS
COFFMAN RESERVE: LITTLE DREAMS KID COURAGEOUS, EDDIE OR JEAN
DAVENPORT 3rd WOODWINDS ON THE MONEY, JAN OR RACHEL SANDERS
Class
154: TWO-YEAR-OLD STALLIONS 29" AND UNDER (1 Entry) CHAMPION: INVADERS
SO VAIN, LORI BARILE OR JAIME LABAVITCH
Class 155: TWO-YEAR-OLD
STALLIONS OVER 29" TO 31" (1 Entry) CHAMPION: QUINTESSA TRIBUTE DAVINCIS
DREAM, TONI OR DENNIS PIERCE
Class 156: TWO-YEAR-OLD STALLIONS OVER
31" TO 33" (6 Entries) CHAMPION: MS WISH N WELLS A LUNAR ECLIPSE,
KRYSTAL BOLLES RESERVE: QUINTESSA TRIBUTE CALYPSO, TONI PIERCE 3rd JUNIOR
BEAR A MILLION TO ONE GAMBLE, MIKE OR KERRI GRIGGS 4th WILD SPIRITS LSC
RISKY BUSINESS, ROBERT OR BRENDA KANE 5th CREEKSIDE MISTER IMPRESSIVE,
HILARY SCHULT 6th LOST SPOKES LIGHTENING STRIKE, TOMMY OR LINDA DAWN
THOMPSON
Class 157: SINGLE PLEASURE DRIVING MARES (4
Entries) CHAMPION: DESERT SHADOWS MOON BARONESS, KAY
MARSCHEL RESERVE: BELOVEDS CREATIONS PRECIOUS PROMISE, PATRICIA
DEMPSEY 3rd PURA VIDAS LITTLE PIXIE, BEN OR ROBBIE BENJAMIN 4th 2 B PATSY
CLINE, CINDY MCPIKE
Class 158: SINGLE PLEASURE DRIVING GELDINGS (3
Entries) CHAMPION: SAMIS SID SAVOY, RON OR SAMI SCHEURING OR M MEACHAM
OR C BLANTON RESERVE: DREAM MAKERS BLACK TIE, ALINA MATTISON OR AIMEE
WHEATER 3rd PETIT FOURS RAINBOWS CONTADA, KATHLEEN ROBERTSON
Class
159: SENIOR STALLIONS 28" AND UNDER (2 Entries) CHAMPION: MCSPERRITS
BLUE EYED PALEFACE, BEN OR ROBBIE BENJAMIN RESERVE: GOLD MARKET, KAY
MARSCHEL
Class 160: SENIOR STALLIONS OVER 28" TO 30" (2
Entries) CHAMPION: OAK BAY SPECIAL SHOW CASE, JAN SANDERS RESERVE:
LITTLE R DELIGHTS KING OF HEARTS, DONITA RASMUSSEN
Class 161: SENIOR
STALLIONS OVER 30" TO 32" (7 Entries) CHAMPION: GRANDVIEWS TOY COMRAD,
STEVE OR BARBARA MATTISON RESERVE: SAMIS XCEPT ME AZIAM, MICHELE
DICKINSON 3rd HALF MEASURES A GAMBLING MAN FACES, DENNIS OR JAN HANEY OR
KELLY CAMPBELL 4th SQUAW CREEK UNO PLAYBOY, EDDIE OR JEAN DAVENPORT 5th
WINDHAVEN LUCKY KING OF HEARTS, KAY MARSCHEL 6th SCOTT CREEK INDI GO 500,
JULIE & ASHLEE REMLINGER 7th LITTLE R DREAM IMAGE, DONITA
RASMUSSEN
Class 162: SENIOR STALLIONS OVER 32" TO 34" (7
Entries) CHAMPION: WF PATTONS SUNDAY JAZZ, SUSAN OR BESS
HOPMANS RESERVE: RIVENBURGHS LETS ROLL MUCHACHO, AIMEE WHEATER 3rd
ZARZUELAS BOTTICELLI, ADOLF OR SANDRA FERNANDEZ 4th WF ZEUS OF ETERNITY,
DENNIS OR JAN HANEY 5th OAK GROVE LEGENDS BORN TO RUN, DAVID AND JILL
MILLER 6th FLYING TAIL VOLTAIRES REMARK, JEFFREY OR JEAN LEVENSTAM 7th
FLYING TAIL FARM FORGET ME NOT, JEFFREY OR JEAN LEVENSTAM
Class 163:
SOLID COLOR STALLIONS AND GELDINGS (9 Entries) CHAMPION: WF PATTONS
SUNDAY JAZZ, SUSAN OR BESS HOPMANS RESERVE: HILLSIDE FARMS AWSOM HOCUS
POCUS, CATHERINE AND CRAIG EDMUNDS 3rd WF ZEUS OF ETERNITY, DENNIS OR JAN
HANEY 4th VINTAGE FARMS INDIAN SUN, DONALD AND SUZANNE ROGERS 5th LITTLE
R DREAM IMAGE, DONITA RASMUSSEN 6th BELOVEDS OH SO NOBLE, PATRICIA M
DEMPSEY 7th ABRIAS SIGNATURE EMPHASIS, BEN OR ROBBIE BENJAMIN 8th FLYING
TAIL FARM FORGET ME NOT, JEFFREY OR JEAN LEVENSTAM 9th TACOMA SCHOONER
SUPREME, SUE ANN DAYTON
Class 164: MULTI-COLOR STALLIONS AND GELDINGS
(7 Entries) CHAMPION: LOST SPOKES WINTER DREAMCATCHER, THOMAS AND LINDA
DAWN THOMPSON RESERVE: KACHINAS APPLAUSE, LEE MCKEW 3rd SAMIS XCEPT ME
AZIAM, MICHELE DICKINSON 4th GRANDVIEWS GALILEOS TYCHO 2C, BARBARA OR STEVE
MATTISON 5th QUINTESSA TRIBUTE CALYPSO, TONI PIERCE 6th HALF MEASURES A
GAMBLING MAN FACES, DENNIS OR JAN HANEY OR KELLY CAMPBELL 7th SCOTT CREEK
RIVER WIND, SHERYL PETERSON
Class 165: ANTIQUE VEHICLE DRIVING (0
Entries)
Class 166: SINGLE FINE HARNESS VICEROY (1
Entry) CHAMPION: SAMIS QUIZ KID, CHRISTOPHER OR CASSIDY
BLANTON
Class 167: AMATEUR OWNED TRAINED AND EXHIBITED COUNTRY
PLEASURE DRIVING (13 Entries) CHAMPION: DAYSPRING FIRST LIGHT, Shown by
CORAL MORRIS RESERVE: SCOTT CREEK TOY 4 ME, Shown by MARK MYERS 3rd SAXON
MOUNT FLEUR BLEU, Shown by DAVID SANDENO 4th COLOURTIMES ALL THAT JAZZ,
Shown by JULIANNA MYERS 5th MRMS TOTAL CHAOS, Shown by LISA SIMMONS 6th
MAESTROS TOY ENCORE, Shown by KERRI GRIGGS 7th BELLS EXTREME STARS N
STRIPES, Shown by VALLERI BELL 8th BW ROCKYS MISTAKEN IDENTITY, Shown by
DIAN HARRIS 9th QUICKSILVERS CUMULIS, Shown by JACQUELIN JONES 10th
WINNERS CIRCLE BZ BUCCANEER, Shown by SHARON DUNCAN
Class 168: GRAND
CHAMPION & RESERVE SENIOR STALLION GRAND CHAMPION: WF PATTONS SUNDAY
JAZZ, SUSAN OR BESS HOPMANS RESERVE CHAMPION: GRANDVIEWS TOY COMRAD, STEVE
OR BARBARA MATTISON
Class 169: GRAND CHAMPION & RESERVE JUNIOR
STALLION GRAND CHAMPION: OAK BAYS MI AMIGO, DENNIS OR TONI
PIERCE RESERVE CHAMPION: QUINTESSA DOMINUS PADRON, TONI OR DENNIS
PIERCE
Class 170: GRAND CHAMPION & RESERVE COUNTRY PLEASURE
DRIVING HORSE GRAND CHAMPION: SAMIS ROCKET SQUIRREL, SANDY INGALLS OR
LONNIE PERDUE RESERVE CHAMPION: ABRIAS DARING ECLIPSE, STACY
SACHEN
Class 171: GRAND CHAMPION & RESERVE SINGLE PLEASURE
DRIVING HORSE GRAND CHAMPION: SHORT ACRE DESERTS WINFORD B, LISA
LUQUE RESERVE CHAMPION: SIERRA DAWN COMMANDERS CASINO GOLD, JAN
GIBSON
|
|
Top of Page
RETURN TO ARCHIVES |